Itali/ Ishulli i Siçilisë goditet nga breshëri me përmasa të topit të tenisit

 Itali/ Ishulli i Siçilisë goditet nga breshëri me përmasa të topit të tenisit

Një stuhi e fortë me shi dhe breshër ka goditur San Biaggio Platani, në zonën Agrigento të ishullit italian të Siçilisë.

“Breshëri shkatërroi gjysmën e qytetit dhe u shkaktoi dëme të mëdha fushave që kishin pemë ullinjsh”, ka shkruar kryetari i bashkisë së qytetit, Salvo Cocini.

Madhësia e breshërit arriti në madhësi rekord, me copa akulli sa një topi tenisi. Oficerët e Mbrojtjes Civile po kontrollojnë për dëme të mundshme.

Banorët janë këshilluar që të mos dalin nga shtëpitë, si pasojë e motit të keqe dhe stuhisë së fuqishme që goditi këtë qytet italian. Fotot e breshërit të kapura nga banorët janë bërë viral në mediat sociale.

Sipas mediave italiane, dy persona humbën jetën nga zjarri që goditën ishullin italian, Sicilinë.

Mediat italiane raportuan se 68-vjeçari humbi jetën gjatë evakuimit nga shtëpia në Trapeto të Palermos, ndërsa viktima e dytë 42-vjeçare në afërsi të qytetit Cefal, humbi jetën teksa po tentonte të shpëtonte kuajt nga stalla.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Grabitje me armë zjarri në një argjendari në Kamëz, autorët marrin bizhuteritë dhe arratisen!

Grabitje me armë zjarri në një argjendari në Kamëz, autorët marrin bizhuteritë dhe arratisen!