Itali, Kanali i Madh në Venecia bëhet i gjelbër! Prefekti thërret mbledhje urgjente: Të hetojmë shkakun (VIDEO)

Një pjesë e Kanalit të Madh të Venecias në Itali u bë ngjyrë e gjelbër sot duke bërë që policia të nisë hetimet mes spekulimeve se mund të ishte planifikuar nga aktivistët mjedisorë.

Ngjyra e gjelbër shtrihej nga Ura e Rialtos deri përgjatë një pjese të kanalit.

Mediat vendase raportuan se policia dyshon që uji të jetë ngjyrosur nga aktivistët mjedisorë të frymëzuar nga një shfaqje e ngjashme e aktivizmit në vitin 1960.

Vigili del Fuoco, shërbimi italian i zjarrfikësve dhe shpëtimit, tha se po ndihmonte agjencinë rajonale të mbrojtjes së mjedisit të marrë mostra për testim.

Ngjyra u pikas fillimisht nga banorët vendas, tha presidenti i rajonit të Veneto, Luca Zaia në Tëitter.

“Prefekti ka thirrur një takim urgjent me policinë për të hetuar origjinën e lëngut ngjyrë të gjelbër”, tha ai.

Imazhet në mediat sociale tregojnë një pjesë të gjelbër të ndritshme në kanal përgjatë një zone ku ka shumë restorante.

B.V/LR/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Kujdes: 28/05/2023 23:44

    Uroj te Mos jete ndonje epidemi

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Kush ka mbajtur qëndrimin më të saktë rreth situatës në veri të Kosovës?×

Lajmi i fundit

Kualifikueset Euro 2024, stadiumi i Bazelit pritet të ‘pushtohet’ nga shqiptarët! Më 20 tetor dalin biletat

Kualifikueset Euro 2024, stadiumi i Bazelit pritet të ‘pushtohet’ nga shqiptarët! Më 20 tetor dalin biletat