Itali, mbi 400 kafshë shtëpiake kanë ngordhur për shkak të fishekzjarreve të Vitit të Ri

Itali, mbi 400 kafshë shtëpiake kanë ngordhur për shkak të fishekzjarreve të Vitit të Ri

Foto ilustruese

Mbi 400 kafshë shtëpiake kanë ngordhur për shkak të fishekzjarrëve të përdorura në festimet e Vitit të Ri në Itali. Në bazë të të dhënave të publikuara nga Shoqata Italiane e Mjedisit dhe Mbrojtjes së Kafshëve, thuhet se të paktën 400 mace dhe qen humbën jetën.

Më tej theksohet se qindra kafshë nga zhurmat e forta gjithashtu kanë ikur të frikësuara. Gjithashtu thuhet se më shumë se 360 ​​mace dhe qen ngordhën në festimet e vitit të kaluar, pavarësisht kufizimeve të COVID-19, ndërsa theksohet se ky numër i kaloi 400 raste këtë vit.

Zyrtarët thonë se kjo shifër mund të jetë shumë më e lartë nëse përfshihen edhe kafshët e egra. Fishekzjarrët, të cilat përdoren në organizime të tilla si argëtime, festime dhe dasma, ndikojnë negativisht në shëndetin dhe jetën e shumë gjallesave, përfshirë njerëzit, për shkak të përzierjes së kimikateve dhe gazeve toksike në ajër, si dhe ndotjes akustike.

Ndërkaq, dihet se fishekzjarrët e hedhura bëjnë që shumë zogj të vdesin nga frika ose të digjen.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Besoni se Greqia do pranojë hapjen e grupkapitujve të parë Shqipëri-BE?×

Lajmi i fundit

Kërkon të betohet si kryebashkiak i Himarës, Beleri gjyqtarëve në seancë: Po vononi procesin, keni frikë të shpreheni për kërkesat e mia

Kërkon të betohet si kryebashkiak i Himarës, Beleri gjyqtarëve në seancë: Po vononi procesin, keni frikë të shpreheni për kërkesat e mia