Itali/ Moti i keq godet Siçilininë, lumenj uji e balte në rrugë! Alarm edhe në Catania

Foto nga përmbytjet

Dëme të mëdha janë shkaktuar në Siçilinë Lindore në Itali, për shkak të motit të keq. Veçanërisht në Scordia, në zonën e Katanias, dëmet ishin të mëdha, ku disa makina u morën nga rrjedha e fortë e ujit që vërshoi nëpër rrugë.

Në zonë ranë gati 150 mm shi, një sasi që zakonisht regjistrohet në disa muaj. Reshjet kanë shkaktuar rrëshqitje toke, përmbytje dhe dëme në prona, por për fat të mirë pa asnjë të lënduar.

Ndërkohë po monitorohet zona Giarre Situata, në Catania e cila pritet të goditet nga stuhia që po i afrohet. Salvatore Cocina, drejtor i mbrojtjes civile rajonale thotë se është shpallur alarmi kuq dhe mbi njëqind qendra operative komunale janë të hapura dhe po monitorojnë situatën.

J.SH./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Sipas jush pas zhvillimit të dy Kuvendeve PD do të jetë?×

Lajmi i fundit

John

SHBA do të shtyjë Gjermaninë që të ndalojë Nord Stream 2 nëse Rusia sulmon Ukrainën