Itali, Pasaporta e Shëndetit e detyrueshme në shkolla deri në 31 Dhjetor

Deri më 31 dhjetor 2021, përfundimi i gjendjes së jashtëzakonshme për të mbrojtur shëndetin publik, kushdo që hyn në të gjitha strukturat e institucioneve arsimore, edukuese dhe trajnuese, duhet të zotërojë dhe paraqesë pasaportën e gjelbër COVID-19, sipas një projekt dekreti të miratuar nga Këshilli i Ministrave në Itali.

 “Detyrimi për të paraqitur Pasaportën e Gjelbër vlen për këdo që hyn në një shkollë, por nuk ka të bëjë me ata që përjashtohen nga vaksinimi”, lexohet në projekt dekret.

Kontrollet janë përgjegjësi e administratorëve të shkollave dhe, në rastin e personelit jashtëshkollor, edhe për punëdhënësit e tyre përkatës.

Personeli që punon në shkolla, universitete dhe prindërit e fëmijëve që do të gjenden pas kontrolleve pa pasaportën e gjelbër do të dënohet me gjoba që variojnë nga 400 në 1 000 euro, parashikon projekt dekreti i miratuar.

Për stafin, mungesa e Green Pass konsiderohet " e pajustifikuar dhe duke filluar nga dita e pestë e mungesës, marrëdhënia e punës pezullohet dhe nuk paguhet asnjë pagë ose kompensim tjetër".

Gjoba deri në një mijë euro për ata që nuk respektojnë rregullat dhe dënimet. Profesionistët e kujdesit shëndetësor si mësuesit: kush nuk pajtohet pezullohet.

Nga 1 shtator Green Pass është i detyrueshëm në udhëtimet në trena ndërqytetas, autobuzë dhe aeroplanë.

 

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Çfarë mendoni se do të krijojë situata në PD me mbledhjen e dy Kuvendeve?×

Lajmi i fundit

John

Misteret e pazgjidhura të Luftës së Dytë Botërore, nga Ana Frank, tek trenat me flori të grabitur