Itali/ Shpërtheu vullkani më i madh dhe më aktivë në Evropë ‘Etna’, regjistrohen 17 tërmete gjatë 24 orëve të fundit (VIDEO)

ITALI- Ditën e djeshme ka shpërthyer në Itali, vullkani më i madh dhe aktivë i Evropës, duke “ndezur” te gjithë Siçilinë.

Sipas mediave të huaja raportojnë se nga krateri i Etnas ka dalë llavë dhe hi duke “ndriçuar” natën e djeshme.

Gjithashtu janë raportuar reshje rëre në fshatra dhe qytete në jug të vullkanit Sicilian. Zhurma të forta janë dëgjuar në Kalabri ndërsa tymi ishte parë duke u drejtuar drejt Katanias.

Në 24 orët e fundit janë regjistruar gjithsej 17 tërmete, duke përcjell frikë te banorët e zonave të prekura.

Fatmirësisht vullkani ende nuk ka sjellë me vete pasoja fatale pasi nuk është raportuar asnjë njeri i lënduar apo dëmtime materiale.

Etna shpërthen shpesh për shkak të pozicionit të saj midis pllakave tektonike afrikane dhe euroaziatike, si dhe defektit midis mikroplatës Afrikane dhe Joniane.

J.GJ./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Varianti i ri Omicron dhe dimri, a duhen ashpërsuar masat anti-Covid?×

Lajmi i fundit

John

Rusia kërkon garanci për moszgjerimin e NATO-s në lindje