Itali/ Si nëpër filma, 11- vjeçari lë shkollën dhe niset për të vizituar Romën: Doja të shihja Koloseun!

Një ngjarje që përngjason me filmat që shpesh kemi parë në televizor me fëmijën protagonist që niset dhe sakrifikon gjithçka për të plotëuar ëndrrën e tij më të madhe ndodhi ditën e sotme në Itali. Një djalë 11- vjeçar i cili adhuronte Romën ka lënë orët e mësimit dhe është nisur drejt saj për të parë e prekur Kolosun që e kishte admiruar nga foto e libra për romakët e lashtë.  

Marco nuk kishte para për të paguar biletën e trenit, por kjo nuk e ndaloi të përdorte një taktikë duke përfituar nga shtati i tij i vogel, saherë kalonin inspektorët Marco çapkën me trukun e një fëmije, fshihej në tualete ose pas udhëtarëve të tjerë.

Megjithatë, aventura e Marcos së vogël ngriti alarmin në Itali derisa me përballjen e parë me policinë që kishte orë që e kërkonte ai u tha vetëm diçka: Kisha dëshirë të shihja Koloseun!

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • enes: 17/10/2021 09:08

    haha sa e bukur si histori shkruani shum bukur me kujtuat ate filmin shqiptar me mirin "ne shtepine tone"

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të ndalohen filmat shqiptarë të prodhuar gjatë periudhës komuniste?×

Lajmi i fundit

John

Rama në SHBA, pritet në mjediset e organizatës 'Automation Alley' : Janë të interesuar për investime në Shqipëri