Itali, zgjedhjet në Rajonin e Umbria-s rrezikojnë të shkaktojnë krizë të re qeveritare

Pas humbjes dërmuese të Lëvizjes 5 Stelle në zgjedhjet rajonale në Rajonin e Umbria-s, në Itali, forcat e aleancës qeverisëse po akuzojnë njëra tjetrën duke rrezikuar një krizë të re qeveritare. Rezultati zyrtar i jep fitoren Mateo Salvinit me 36.9% e ndjekur nga Fratelli Diotalia me 10.4% kurse 5 Stelle 7.4%.

Ministri i Jashtëm Di Maio njëkohësisht lideri i 5 Stelle tha se "Eksperimenti me PD nuk është më i vlefshëm" dhe se “për lëvizjen është më mirë kur nuk krijon koalicione jo natyrale”.

Megjithatë Di Maio ka ulur tonet e forta teksa ka folur për përmirësimin e qeverisjes në mënyrë që ajo të përmbushë mandatin.  

Sekretari i Përgjithshëm i PD Nicola Zingaretti tha se Partia Demokratike ka marrë 22.3% të votave dhe përfaqëson "shtyllën e vetme të besueshme të një alternative për të djathtën".

Zingareti gjithashtu bëri thirrje për unitet në qeveri duke thënë se “Asnjë anëtar i aleancës nuk mund të dëshirojë ose të punojë për shkatërrimin e tjetrit".

Kryeministri Conte tha se  "Votimi nuk prek qeverinë, por i shërben më shumë frymës ekipore".  Një test rajonal nuk mund të ndikojë, nëse nuk do të kishim guxim dhe largpamësi do të ishte më mirë shkoni në shtëpi të gjithë”.

Duket se humbja e 5 stelle në Umbria i ka dhënë krah liderit të Lega Nord Matteo Salvini, i cili tha se “votimet në Umbria tregojnë se qeveria ‘Conte 2’ i ka ditët e numëruara”.

I.C./r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të kthehet dënimi me vdekje në Shqipëri?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Përgjimet nga dosja e anti-mafies: Plani i këshilltarit të Metës për denigrimin e qeverisë Rama