Italia bie pas 37 ndeshjesh, Spanja në finalen e Ligës së Kombeve! Sonte mësohet finalistja tjetër, luhet Belgjikë-Francë

Spanja hakmerret ndaj Italisë ndërsa “të kaltërit” humbasin pas 37 ndeshjesh. Spanja është finalistja e parë e Ligës së Kombeve pasi mundi në shtëpinë e saj 2-1 në “San Siro” Italinë kampionen e Europës. Për iberikët shënoi të dy golat sulmuesi Ferran Torres që në pjesën e parë. Moment që vendosi ndeshjen ishte ndëshkimi me karton të kuq i kapitenit të “të kaltërve” Bonnuci në minutën e 40-të. Italia u kujtua vonë dhe shënoi me Pellegrinin por në finalen e Ligës së Kombeve kaloi Spanja. Roberto Mancini trajneri i Italisë thotë se pavarësisht humbjes kjo ndeshje do i japë forcë për të ardhmen ekipit të tj ndërsa i ka tërhequr veshin Bonuccit. Luis Enrique e cilësoi gjysmëfinalen e mbrëmjes së djeshme si një sfidë mes dy rivalëve të mëdhenj dhe sqaroi se herët a vonë Italia do të humbte.

Spanja mëson sonte emrin e rivalit për finalen e madhe të së dielës në Ligën e Kombeve. Në Torino Belgjika përballet me Francën në një sfidë shumë interesante dhe që premton spektakël. Ndeshja nis në 20:45./ Përgatiti Andi Kapxhiu