Italia feston me autobus të hapur në Romë, Donnarumma shpjegon momentin e ngrirjes: Iu betohem që s'e kuptova që fituam

Pas pritjes në aeroport si të ishin heronj kombëtarja e Italisë është nderuar edhe nga figurat më të larta të shtetit. ‘Axurrët’ që në finalen e ‘Euro 2020’ mposhtën Anglinë me penallti pas 120 minutave me rezultatin 1-1, fillimisht ishin në Kuirinale ku u pritën nga presidenti Mattarella, ndërsa më pas rradha ishte e kryeministrit Mario Draghi.

Me kërkesë edhe të futbollistëve ekipi kombëtar bëri xhiron e triumfit në rrugët e Romës me një autobus të hapur. Gjatë gjithë kohës dëgjoje korin ‘ne jemi kampionë të Europës’, ndërsa turma elektrizohej sa herë që futbollistët ngrinin trofeun e Europianit. I gjithë stafi, duke përfshirë edhe stafin drejtues të kombëtares, u shprehën se ky titull është shpërblim për tifozët që kishin pritur kaq gjatë.

Ndërkohë heroi i kombëtares italiane, portieri Donaruma që u shpall edhe lojtari më i mirë i Europianit, ka shpjeguar momentin e ngrirjes kur priti penalltinë e Sakas-s dhe ‘axurrët’ u shpallën kampion Europe. 22-vjeçari është betuar se në ato momente nuk e kishte kuptuar që loja kishte mbaruar, ndërsa është çtensionuar vetëm kur shokët e skuadrës iu hodhën siper për të festuar.

Ne.k./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • axurri: 13/07/2021 22:20

    Rrofte Italia!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

SHBA/ Republikanët akuzojnë Sorosin lidhur me hetimet ndaj Trump

SHBA/ Republikanët akuzojnë Sorosin lidhur me hetimet ndaj Trump