Italia gjobit Amazon me 1.3 miliardë dollarë për abuzim me dominimin e tregut

Italia gjobit Amazon me 1.3 miliardë dollarë për abuzim me dominimin e tregut

Amazon tha se "nuk pajtohej plotësisht" me vendimin e rregullatorit italian dhe do të apelonte. Shqyrtimi rregullator global i gjigantëve të teknologjisë është rritur pas një sërë skandalesh mbi një gjiganti të teknologjisë amerikane në Evropë.

Etiketa Prime e bën më të lehtë shitjen e më shumë se 7 milionë konsumatorëve më besnikë dhe me shpenzime të larta, anëtarë të programit të besnikërisë së Amazon. Autoriteti antitrust tha gjithashtu se do të vendosë hapa korrigjues që do t'i nënshtrohen shqyrtimit nga një administrues i besuar monitorues. Amazon tha se FBA "është një shërbim krejtësisht opsional" dhe se shumica e shitësve të palëve të treta në Amazon nuk e përdorin atë.

“Kur shitësit zgjedhin FBA-në, ata e bëjnë këtë sepse është efikas, i përshtatshëm dhe konkurrues për sa i përket çmimit”, tha grupi amerikan në një deklaratë.

“Gjoba dhe mjetet juridike të propozuara janë të pajustifikuara dhe disproporcionale”, shtoi ai.

Komisioni i BE-së tha se kishte bashkëpunuar ngushtë me autoritetin italian të konkurrencës për këtë rast, në kuadër të Rrjetit Evropian të Konkurrencës, për të siguruar konsistencën me dy hetimet e veta në vazhdim mbi praktikat e biznesit të Amazon.

E para u hap në korrik 2019 për të vlerësuar nëse përdorimi i Amazon i të dhënave të ndjeshme nga shitës me pakicë të pavarur që shesin në tregun e saj ishte në kundërshtim me rregullat e konkurrencës së BE-së. E dyta, në fund të vitit 2020, u fokusua në trajtimin e mundshëm preferencial të ofertave të shitjes me pakicë të Amazon dhe atyre të shitësve të tregut që përdorin shërbimet logjistike dhe të shpërndarjes së Amazon.

“Ky hetim plotëson vendimin e sotëm të autoritetit italian të konkurrencës, i cili trajton sjelljen e Amazon në tregjet italiane të logjistikës”, tha Komisioni të enjten.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet Rama të pranojë një qeveri teknike siç pretendon Sali Berisha?×

Lajmi i fundit

Mbi 31 mijë gjoba, policia bën bilancin javor: U pezulluan 129 leje drejtimi! 47 shoferë të arrestuar

Mbi 31 mijë gjoba, policia bën bilancin javor: U pezulluan 129 leje drejtimi! 47 shoferë të arrestuar