Izrael, demonstrata antiqeveritare, përleshje dhe arrestime

Izrael, demonstrata antiqeveritare, përleshje dhe arrestime

Protesta në Izrael

Të paktën nëntë persona janë arrestuar në Jerusalem gjatë një proteste kundër qeverisë izraelite. Është numri i përleshjeve që ndodhën mes demonstruesve dhe policisë, raporton CNN.

Disa të arrestuar akuzohen se kanë sulmuar oficerët, ndërsa të paktën katër të tjerë kanë tentuar të vënë zjarrin. Përplasjet ndodhën gjatë demonstratës antiqeveritare të mbajtur në Rrugën Azza, Jerusalem.

Disa pjesëmarrës u përpoqën të çajnë kordonin e ngritur nga policia për të mbrojtur zonën e Knesset, parlamentin izraelit dhe zonën ku ndodhet rezidenca zyrtare e kryeministrit Benjamin Netanyahu .

 

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 08:54
Gantz thirrje SHBA-së: Koha po ikën për marrëveshjen me Libanin

 

1718005317_bennygantz.JPG

Udhëheqësi i qendrës izraelite Benny Gantz u takua me të dërguarin e SHBA-së Hochstein mbrëmjen e djeshme, (17 qershor) duke i thënë atij se "koha po ikën" për të arritur çdo lloj marrëveshjeje diplomatike për të rivendosur qetësinë përgjatë kufirit verior të Izraelit me Libanin.

Gantz i nënvizoi Hochstein angazhimin e tij për të hequr kërcënimin që Hezbollahu përfaqëson për qytetarët e Izraelit verior, pavarësisht nga zhvillimet në luftën në Gaza.

Ai tha se prandaj do të mbështeste "çdo vendim politik ose ushtarak të përgjegjshëm dhe efektiv për këtë çështje që vjen nga jashtë qeverisë."

Ndërsa vijojnë sulmet kampin e refugjatëve Nuseirat, ku të paktën 17 persona humbën jetën gjatë natës pas bombardimeve të rënda izraelite në Gazën qendrore.  

Që nga fillimi i vitit, mbi 270 palestinezë të zhvendosur janë vrarë në kamp,

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Albini, pushimet në Greqi ndërsa fushatën në Shqipëri

Albini, pushimet në Greqi ndërsa fushatën në Shqipëri