Izraeli është gati të veprojë i vetëm për të parandaluar kërcënimin e Iranit bërthamor, thotë ministri i Jashtëm

Izraeli është gati të veprojë i vetëm për të parandaluar kërcënimin e Iranit bërthamor, thotë ministri i Jashtëm

Izraeli është i gatshëm të veprojë i vetëm për të parandaluar ringjalljen e programit bërthamor të Iranit, i tha Ministri i Jashtëm Yair Lapid Komisionit të Punëve të Jashtme dhe Mbrojtjes të parlamentit izraelit të hënën, ndërsa bisedimet në Vjenë vazhdonin.

"Çështja kryesore e politikës së jashtme dhe sigurisë së Izraelit është parandalimi i programit bërthamor iranian. Në muajt e fundit kemi pasur një dialog intensiv me të gjitha vendet e përfshira në këto negociata, dhe para së gjithash me SHBA-në, por jo vetëm, Moskës, Parisit, Londrës dhe Uashingtonit. Ne i kemi thënë të gjithëve qartë se Izraeli nuk do ta lërë Iranin të bëhet një shtet i pragut bërthamor. Sigurisht, ne preferojmë të veprojmë në bashkëpunim ndërkombëtar, por nëse është e nevojshme do të veprojmë vetëm për sigurinë tonë", Lapid tha.

Raundi i tetë i bisedimeve për kthimin në Planin e Përbashkët Gjithëpërfshirës të Veprimeve (JCPOA) filloi më herët gjatë ditës në hotelin Palais Coburg të Vjenës, Izraeli pret një marrëveshje që lejon monitorimin e programit bërthamor iranian.

Raundi i shtatë i bisedimeve të Vjenës për kthimin e Iranit në marrëveshjen bërthamore dhe heqjen e sanksioneve të SHBA u mbajt nga 29 nëntori deri më 17 dhjetor. Palët ranë dakord për dy drafte të marrëveshjes, të cilat përfshinin dispozita që mbulonin interesat iraniane.

Në vitin 2018, Shtetet e Bashkuara u tërhoqën nga JCPOA, e cila ishte nënshkruar mes Iranit, P5+1 dhe Bashkimit Evropian në vitin 2015. Më pas, SHBA miratoi politika të vijës së ashpër kundër Iranit, duke e shtyrë këtë të fundit të braktiste kryesisht detyrimet e veta.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Besoni se Greqia do pranojë hapjen e grupkapitujve të parë Shqipëri-BE?×

Lajmi i fundit

Koloneli Myslim Pashaj: Deti i shitur thёrret prokurorёt

Koloneli Myslim Pashaj: Deti i shitur thёrret prokurorёt