Izraeli i shpall shoqatat palestineze si organizata terroriste

Benny Gantz, Ministri i Mbrojtjes i Izraelit

Ministri i Mbrojtjes i Izraelit, Benny Gantz, ka deklaruar se 6 organizata joqeveritare palestineze janë organizata terroriste.

Grupet, duke përfshirë organizatën e të drejtave të njeriut Al-Hak dhe shoqatën e të burgosurve Addameer kanë lidhje me Frontin Popullor militant për Çlirimin e Palestinës (PFLP), tha ai në një deklaratë të premten. Organizatat janë ndër të tjera vendimtare për financimin e PFLP. Ata do të kishin marrë shuma të mëdha parash nga vendet evropiane. PFLP gjithashtu i përdori paratë për të bërë pagesa për familjet e vrasësve.

Organizatat e të drejtave të njeriut ‘Amnesty International’ dhe ‘Human Rights Watch’ kritikuan vendimin e Izraelit.

"Ky vendim i tmerrshëm dhe i padrejtë është një sulm nga qeveria izraelite ndaj lëvizjes ndërkombëtare për të drejtat e njeriut," thuhej në një deklaratë të përbashkët.

Izraeli njoftoi se me këtë vendim ndalohen të gjitha aktivitetet e grupeve në vend. Kushdo që i bashkohet ose i mbështet ata mund të ndiqet penalisht. Izraeli do t'u drejtohet institucioneve ndërkombëtare që mbështesin financiarisht këto organizata ose punojnë me to. Qëllimi është t'i jepet fund kësaj ndihme.

Shawan Jabarin, drejtor i Al-Hak, e përshkroi lëvizjen e Izraelit si "një zhvillim të rrezikshëm", siç raportoi agjencia palestineze e lajmeve Wafa. Është një taktikë për të ndaluar objektet dhe "tharë burimet e tyre financiare".

Ministria e Jashtme palestineze foli në një deklaratë për "një sulm strategjik ndaj shoqërisë civile palestineze", siç raportoi Wafa.

Në vitin 1967 Izraeli pushtoi Bregun Perëndimor dhe Jeruzalemin Lindor, ndër të tjera. Kombet e Bashkuara i klasifikojnë zonat si të pushtuara. Palestinezët i duan ata për një shtet të pavarur të Palestinës me kryeqytet Jeruzalemin Lindor.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:



×

Lajmi i fundit

John

Dilemat që nuk zgjidh 11 dhjetori