‘Jam nga Greqia’, i riu shqiptar kapet me kokainë në Britani dhe dënohet me mbi 2 vite burg (EMRI+FOTO)

‘Jam nga Greqia’, i riu shqiptar kapet me kokainë në Britani dhe dënohet me mbi 2 vite burg (EMRI+FOTO)

Delir Visha

BRITANI - Një 26-vjeçar shqiptar është dënuar me burg nga gjykata britanike për trafik droge dhe pasi të kryejë dënimin e caktuar do të deportohet drejt Shqipërisë.

Shqiptari i identifikuar si Delir Visha u kap nga policia me një sasi kokaine që kapte vlerën 20 mijë paund, në A30 pranë Okehampton.

Visha kishte mbërritur në Britani ilegalisht duke kaluar Kanalin Anglez me një varkë të vogël dhe ishte përfshirë në tregtinë e drogës për të shlyer paratë e transportit për të Angli, të cilat i kishte marrë borxh.

Ai u ndalua midis Whiddon Down dhe Sourton Cross ndërsa po shkonte drejt Cornwall-it.

Sipas mediave të huaja, fillimisht ai u kishte dhënë një emër të rremë autoriteteve, të cilët zbuluan se kush ishte vërtetë pasi i morën gjurmët e gishtërinjve. Visha kishte thënë se ishte një shtetas grek.

Droga u gjet e fshehur në disa çorape.

Ai kishte gjithashtu tre leje drejtimi të ndryshme, dy në emër të tij të lëshuara në Shqipëri dhe Gjermani dhe një me emër Vasileos Alexandropolos, të lëshuar në Greqi.

26-vjeçari pranoi posedimin e kokainës me qëllim furnizimin, pengimin e hetimeve duke dhënë një emër të rremë dhe drejtimin e mjetit pa patentë ose sigurim.

Ai u burgos për dy vjet e tre muaj nga gjyqtari David Evans në gjykatën e Exeter Crown dhe përfundimi i dënimit do të pasojë me dëbimin e tij drejt Shqipërisë.

Pesha totale e drogës ishte 273 gramë me një vlerë mbi 20,000 £.

K.M/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A po jep rezultate lufta e SPAK ndaj grupeve kriminale?×

Lajmi i fundit

Aksident i rëndë në aksin Kuç- Qeparo, trafik ndarësja futet mes për mes makinës! Drejtuesja në gjendje të rëndë

Aksident i rëndë në aksin Kuç- Qeparo, trafik ndarësja futet mes për mes makinës! Drejtuesja në gjendje të rëndë