Japoni, Trump përkëdhel Merkel, 'mike e madhe dhe grua fantastike' (VIDEO)

Në takimin e zhvilluar në Osaka, në kuadër të samitit të 14-të të G20-ës, Presidenti i SHBA Donald Trump vlerësoi kancelaren gjermane Angela Merkel duke iu referuar asaj si "një mike e madhe" dhe një "grua fantastike".

Në përshëndetjen e tij, Trump shtoi gjithashtu se ai dhe Kancelarja "kishin një marrëdhënie të jashtëzakonshme"

Merkel, nga ana e saj, foli për argumentet që dy liderët duhej të diskutonin.

"Ne duhet të flasim për çështjet ndërkombëtare, në veçanti atë që po ndodh në Afrikën Perëndimore, por dhe për antiterrorizmin dhe Iranin”

Në fund të takimit, Trump tha se mezi priste të kalonte kohë me të gjatë me kancelaren gjermane. "Eshtë më mirë se të shoh debatet televizive të demokratëve", si pjesë e fushatës elektorale presidenciale në Amerikë- tha Trump.

Në samit, udhëheqësit botërorë të diskutojnë çështjet më të rëndësishme financiare dhe ekonomike të ditës. Tregtia, ndryshimet klimatike dhe krizat ndërkombëtare duket të jenë në krye të axhendës.

 

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • adamo311: 28/06/2019 16:53

    Politika e gabuar nga Merkel, ka bere qe ajo te mos rrespektohet nga askush! Ne G20-te 2018 ne Buenos Aires nuk ishte fare prezente, gjojase ne aeoroplan kishte probleme teknike, tani shikoni foton, ajo eshte rradhitur ne fund, pas Afrikaneve, pra perfaqesueja e shtetit te 3-te nga ekonomia ne bote dhe sipas mainstream mediave "gruaja numer 1 ne bote"!!! C`fare pergenjeshtrimi i te se vertetes, PERCEPTION DECEPTION!!! TURPERON te gjithe Gjermanet (si i ati ne kohen e tij) kudo qe jane!!! Shendet.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A është i mjaftueshëm shpërblimi prej 5 mijë lekësh i festave të fundvitit për pensionistët?×

Lajmi i fundit

John

Përplasja gjatë spektaklit, Robert Aliaj ofendon konkurrenten: O gore! Alketa Vejsiu i kundërvihet