Japrak të hapur në tenxhere nga zonja Albana

Japrak të hapur  

Përbërësit:

 • Gjethe rrushi
 • 2 domate
 • 2 patate
 • 1 karrotë
 • 200 ml salcë domate pure
 • 300 ml ujë
 • 400 gr mish i grirë
 • 4 lgj oriz
 • 1 qepë
 • 3 lgj vaj ulliri
 • 1 tufë koper
 • Kripë, piper

Përgatitja:

Në një tavë vendosim një letër kuzhine të cilën e spërkasim me pak vaj ulliri. Presim patatet në rrethore, domatet gjithashtu në rrethore dhe karrotën në rondele. I vendosim perimet në tavë, mbi to vendosim gjethet e rrushit të cilave u kemi dhënë një valë. Mbi gjethet e rrushit (që i kemi lënë dhe në anët e tavës) vendosim shtresën e mbushjes me mish të grirë, qepën të grirë imët, orizin, kripën, piperin e zi, piperin e kuq dhe koperën. E spërkasim mbushjen me vaj ulliri dhe sërish vendosim gjethe rrushi në sipërfaqen e tavës. Bëjmë disa shtresa derisa të mbarojë kima e përgatitur. Në fund mbulojmë sipërfaqen me gjethe dhe anësoret i mbledhim. Shtojmë salcën e domates të holluar me pak ujë. E vendosim tavën në furrë për 35-40 minuta në 200 gradë Celsius.  

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Vrasja e policit, a rrezikon të përshkallëzohet konflikti Kosovë-Serbi?×

Lajmi i fundit

Shpërthim në pikën e karburantit, vdesin 20 persona në Azerbajxhan, rreth 300 të plagosur

Shpërthim në pikën e karburantit, vdesin 20 persona në Azerbajxhan, rreth 300 të plagosur