Jemen, UNICEF: Gjatë dy viteve
kanë humbur jetën 1,400 fëmijë

Jemen, UNICEF: Gjatë dy viteve<br />kanë humbur jetën 1,400 fëmijë
Gjatë konfliktit dyvjeçarë në Jemen kanë humbur jetën të paktën 1400 fëmijë e më shumë se 24000 të tjerë janë plagosur.

“Që prej muajit mars të vitit 2015, në Jemen kanë humbur jetën 1400 fëmijë dhe janë plagosur rreth 2400 të tjerë”, ka deklaruar përfaqësuesja e UNICEF për Jemenin, Maritxell Relano.

Ndërkohë ajo shtoi se numri mund të jetë shumë më i madh, pasi në disa rajone të vendit është shume e vështirë për të grumbulluar të dhëna.

Që prej nisjes së konfliktit të Jemenit, më shumë se 2 mijë shkolla janë shkatërruar, gjithashtu një numër shumë i madh familjesh janë pa një strehë, pasi shtëpitë e tyre janë shkatërruar nga lufta ose përdoren  për qëllime ushtarake.

Redaksia Online
D.T/Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lista e PS për 14 Majin me 44 rikandidime e 17 emra të rinj, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Veliaj: Mbillet pema e 1 milionë në Tiranë! Jemi në gjysmën e misionit, synojmë 2 milionë pemë në 2030

Veliaj: Mbillet pema e 1 milionë në Tiranë! Jemi në gjysmën e misionit, synojmë 2 milionë pemë në 2030