Jo hartës së re gjyqësore, avokatët vazhdojnë protestën në Krujë: Cenon interesin e qytetarëve

KRUJË- Avokatë të Kurbinit, Lezhës dhe të Krujës u bënë bashkë në bojkotin e seancave gjyqësore duke protestuar kundër hartës se re gjyqësore.

Gjykata e Krujës nuk do të ekzistojë më, në se merret miratimi për hartën dhe qytetarët apo grupet e interesit do t’u shërbehet në gjykatën e shkallës së parë në Tiranë

“Ky projekt cenon rëndë interesin e qytetarëve. Edhe nesër një investitor i huaj do të vij të investoj në qytetin e Krujës, gjëja e parë që do pyes është ku është gjykata. Taksat për qytetarin do të jenë më të larta”, tha Rama.

Në mbështetje të avokatëve në protestë ishte edhe deputetja e Krujës Andia Ulliri.

“Dhe çdo gjë me mbylljen e këtyre gjykatave do të kaloj në kolaps, sepse një qytet i tillë ka nevojë për njerëzit e tij, ka nevojë që ketë çështje gjyqësore të trajtohen siç duhet, nuk duhet të kalojnë afatet e tyre”, u shpreh Ulliri.

Në gjykatën e Krujës avokatët  ndërsa protestojnë, marrin pjesë vetëm në masat e sigurisë. Harta e Re Gjyqësore e KLGJ ka shkaktuar reagime të ashpra kryesisht nga dhomat e avokatisë, por edhe në radhët e kritikëve

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A parashikoni që Berisha do t'ia lërë trashëgim partinë Argita Berishës?×

Lajmi i fundit

Del fotoja e njërit prej të dyshuarve si të përfshirë në vrasjen e 14 vjeçares në Shkup! Një sipërmarrës i njohur dyshohet se iku në Turqi

Del fotoja e njërit prej të dyshuarve si të përfshirë në vrasjen e 14 vjeçares në Shkup! Një sipërmarrës i njohur dyshohet se iku në Turqi