Joe Biden pritet të takojë Papa Franceskun: Besimi na ka ndihmuar të mposhtim tragjeditë

Joe Biden dhe Papa Francesco

Presidenti amerikan Joe Biden pritet të takojë në fund të tetorit në Romë para samitit të G20. Publiku me bashkëshorten e Biden, Jill është njoftuar se më 29 tetor nga Shtëpia e Bardhë.

Takimi pritet të përmbajë tematika si respektimi i dinjitetit njerëzor, lufta me pandeminë, kriza klimaterike si dhe varfëria. Biden është katoliku i parë në Shtëpinë e Bardhë që nga John F. Kennedy dhe  gjithmonë ka këmbëngulur se besimi e ndihmoi atë të duronte tragjeditë personale.

Do të ketë informacione të tjera mbi takimet e mundshme me krerët e shteteve dhe qeverive në periferi të samitit, shtoi Shtëpia e Bardhë. Pas samitit, Biden do të udhëtojë në samitin e klimës në Glasgow. Pas përçarjes serioze në mosmarrëveshjen nëndetëse midis Shteteve të Bashkuara dhe Francës, Biden dhe kreu i shtetit francez Emmanuel Macron njoftuan për herë të fundit se ata do të takoheshin në Evropë në fund të tetorit. Ishte e paqartë nëse biseda do të zhvillohej në margjinat e samitit në Romë.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Takimi i 7 mes dy qeverive Shqipëri-Kosovë dhe 16 marrëveshjet e nënshkruara i konsideroni:×

Lajmi i fundit

John

Rusia dhe Kina kundërshtojnë Samitin e Demokracisë si pengesë të modernizmit:Produkt i mentalitetit të Luftës së Ftohtë