Joe Biden sqaron: SHBA-të nuk e mbështesin pavarësinë e Tajvanit

Joe Biden sqaron: SHBA-të nuk e mbështesin pavarësinë e Tajvanit

Presidenti i SHBA, Joe Biden kishte një mesazh të prerë pasi votuesit në Tajvan zgjodhën president të ri të shtunën. Pas qëndrimeve të ashpra të Kinës kundër Lai Ching-te që u zgjodh president, Biden tha se SHBA-të nuk e mbështesin pavarësinë për Tajvanin.

Lai Ching-te vjen nga një parti që favorizon pavarësinë nga Kina.

Por pavarësisht kësaj deklarate, Shtëpia e Bardhë ka theksuar se mbështet dialogun mes Taipeit dhe Pekinit dhe pret që dallimet të zgjidhen në mënyrë paqësore.

Shtetet e Bashkuara nuk e njohin Tajvanin si shtet dhe e konsiderojnë Republikën Popullore të Kinës si qeverinë e vetme legjitime. Megjithatë, SHBA i ofron Tajvanit ndihmë të konsiderueshme ushtarake.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet miratuar rezoluta anti-korrupsion e propozuar nga PS?×

Lajmi i fundit

FIFA dëshiron të rifreskojë dhe përmirësojë VAR-in duke ndjekur shembullin e tenisit

FIFA dëshiron të rifreskojë dhe përmirësojë VAR-in duke ndjekur shembullin e tenisit