Jorida Tabaku takohet me përfaqësues të bizneseve fason: Rritja e pagës minimale nuk është rritje reale, nuk ka asnjë efekt pozitiv

Jorida Tabaku takohet me përfaqësues të bizneseve fason: Rritja e pagës minimale nuk është rritje reale, nuk ka asnjë efekt pozitiv

Jorida Tabaku takim me biznesin fason

Kur mbetet më pak se një muaj nga zgjedhjet e përgjithshme të 25 prillit, politikanët kanë shpeshtuar takimet e tyre politike. Ish-deputetja e Partisë Demokratike Jorida Tabaku, ka zhvilluar një takim ditën e sotme një takim me biznesin fason.

Tabaku thekson se biznesi fason e ka kuptuar që rritja e pagës minimale nuk është rritje reale e pagës dhe nuk ka asnjë efekt pozitiv, as për punonjësit e as për sipërmarrësit.  Sipas Tabakut përfaqësuesit e fasonerive thanë se, që rritja e pagës minimale të jetë efektive, duhet rritur edhe fasha e taksimit.

Jorida Tabaku: Kush janë shqetësimet për ty si një zonjë në sipërmarrje?

Qytetarja: Jorida, ne atë që kemi ngritur gjithmonë, ne i ngritëm dhe kësaj radhe me rritjen e pagës minimale. Një nga shqetësimet ishte, vërtetë nëse duam të rrisim pagën dhe të rrisim një standart jetese, që mbase momenti nuk është i duhuri, por nëse duam të bëjmë një gjë të tillë, ju thuhet që duhet të rritim edhe fashën e taksimit.

Jorida: Mbrojtjen.

Qytetarja: Pra, të mos jetë më poshtë të 30-tës. Edhe mbrojtjen. Sepse një rritje e tillë, në momentin që rritet, krahas saj rritet edhe sigurimi dhe taksa gjithmonë është në rritje, do të thotë që ata nuk e ndiejnë këtë rritje dhe në këtë rast është duke u rënduar dhe punonjësi dhe punëdhënësi.

Jorida Tabaku: Ne diskutuam bashkë atëhere për dy gjëra që ti i kishe shqetësim, paga minimale. Po, është e vërtetë, qeveria e rriti dhe ne kemi propozuar që ta rrisim. Por ku ndryshon propozimi? Paga minimale nuk rritet me VKM. Pagën minimale e rrit tregu. Nëqoftëse rritet me VKM, atëhere ti  duhet të sigurosh një mbrojtje për punëdhënësin dhe për punëmarrësin. Sepse tashmë biznesi paguan 25 milionë euro shtesë vetëm nga rritja e pagës minimale dhe kjo është totalisht një politikë e pamenduar. Sepse njerëzit dhe qytetarët thonë, rriti pagat qeveria dhe nuk e kuptojnë konceptin e rritjes së pagës minimale që ka më shumë detyrime shtesë. Sado që të jetë paga minimale, ajo duhet të jetë e përjashtuar.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Lui: 10/03/2021 16:45

    Ne fakt kur ta rrisni ju e ta coni 350 mije leke, atehere quhet rritje reale me 0,01%

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    A po menaxhohet si duhet situata me zjarret në vend?×

Lajmi i fundit

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë

Pas konfliktit me gruan, qëlloi me armë zjarri në ajër! Shpallet në kërkim 50-vjeçari në Vlorë