Kaliforni/ Derdhje masive e tubacionit të naftës në Oqeanin Paqësor

Kaliforni/ Derdhje masive e tubacionit të naftës në Oqeanin Paqësor

 Një spirancë që lidh një tubacion nafte mund të ketë shkaktuar derdhjen e Kalifornisë Jugore që hodhi më shumë se 378,541 litra naftë në Oqeanin Paqësor. Lajmi u dha nga  Administrata Federale e Pipeline -it dhe Materialeve të Rrezikshme në një njoftim për pronarin e operacionit Amplify Energy.

"Tubacioni në thelb është tërhequr si një fije harku. Dhe kështu në pikën e tij më të gjerë është rreth 105 metra larg vendit ku ishte. Pra, është një lloj pothuajse një gjysmërreth," tha CEO i Amplify Energy Martyn Willsher në një konferencë shtypi të martën.

“Nuk ka asnjë konfirmim të një anijeje mbi vendin e shkarkimit, por një ekip po punon me agjenci të tjera për të zbuluar nëse një anije ishte në zonë.”, tha Kapiten Rebecca Ore, oficerja komanduese në Sektorin e Rojës Bregdetare të SHBA.

Autoritetet thanë ka të ngjarë të ishte burimi i derdhjes të ishte një pjesë 1200 metra e tubacionit u zhvendos anash rreth 32 metra dhe kishte një çarje rreth 33 centimetra.

Zbulimi shpjegon burimin e mundshëm të një derdhjeje, të raportuar të Shtunën, prej 545,099 litra naftë bruto rreth pesë kilometra larg bregut të plazhit Huntington. Shkarkimi ka mbyllur plazhet e çmuara, ka dëmtuar mjedisin dhe ka paraqitur rreziqe të mundshme shëndetësore për banorët vendas.

Autoritetet që hetojnë rrjedhjen gjithashtu kërkuan të martën për të sqaruar afatin kur autoritetet dhe kompania e tubacionit mësuan rreth dëmit dhe çfarë bënë në përgjigje.

Komanda e Unifikuar tha se Qendra Kombëtare e Reagimit mori së pari një raport të një reflektimi të panjohur mbrëmjen e së premtes.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Primaret e Berishës, a mendoni se do të jetë një proces i ndershëm?×

Lajmi i fundit

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë