Kalon Kodi Civil, Ruçi: PD
zvarrit reformen zgjedhore

Kalon Kodi Civil, Ruçi: PD <br />zvarrit reformen zgjedhore
TIRANE- Kuvendi miratoi me vota unanime ndryshimet në Kodin Civil të Republikës së Shqipërisë. Ndryshimet u miratuan me 129 vota pro. Opozita votoi pro duke iu përmbajtur marrëveshjes së firmosur me maxhorancën, ndërkohë që Gramoz Ruçi, kreu I grupit PS-së kërkoi që të ecet me reformën zgjedhore dhe reformën parlamentare, pasi këto dy reforma kanë ngecur.

“Ne kemi miratuar 3 marrëveshje për ligjet me shumicë të cilësuar ku opozita është treguar korrekte, për reformën zgjedhore që është pika e parë e rekomandimeve të KE-së dhe reforma parlamentare që nuk po ecet dhe nuk ka as merakun më të vogël nga shumica për të. Ne do ta japim prezencën tonë për ta kaluar sot në seancë për të dhënë mesazhin që nuk është opozita që po pengon por është mazhoranca që po zvarrit reformën parlamentare dhe reformën zgjedhore” theksoi Ruçi në fjalën e tij para se Kodi Civil të hidhej në votim.
(sg/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

Haaland nën hetim nga policia angleze për shkeljen e bërë pranë stadiumit të Mancester City-t

Haaland nën hetim nga policia angleze për shkeljen e bërë pranë stadiumit të Mancester City-t