'Më ndihmo se kam djalin sëmurë, por mos i trego gruas sime'! Zbulohen SMS-të, ja si 26 emigrantë i dërguan 38 mijë € hakerit

TIRANE-Mundën të marrin fare lehtësisht 38 mijë euro pa u dashur t’i vjedhin, por thjesht duke hakeruar profile Facebook-u, e duke u shkruar miqve si të ishin të afërmit e tyre. Duke sajuar probleme shëndetësore, grupi me 9 të arrestuar tashmë, që drejtohej nga ErenikPeka, një 30-vjeçar kuksian, simpatizant i PD-së, arritën të mashtronin online të afërmit e profileve të hakeruara duke i bërë të çojnë në agjenci transfertash shuma të ndryshme monetare.

Jam i afërmit yt, më ndihmon pasi më duhen para për të kuruar djalin, të paguaj kredinë, të shlyej dëmin e një aksidenti dhe të kthej një borxh pasi kam luajtur loto” janë disa nga kërkesa që Erenik Peka dërgonte tek emigrantët hasian e kuksian që banonin në Angli, të cilëve ua dinte lidhjet familjare dhe dërgonte mesazhe pikërisht tek të njohurit e tyre. Me këtë skemë, Peka arriti të merrte para nga 26 veta në Angli dhe disa qytetarë në Tiranë dhe më pas humbte gjurmët.

1594204624_1594131692pekaerenik.jpg

Por si u zbulua grupi?
Por si u zbulua grupi? ReportTv ka zbardhur detaje të hetimit nga dosja e prokurores Ida Ahmetli ku rezulton se disa muaj hetime dhe përgjime kanë zbuluar personat e përfshirë. Denoncimi është bërë nga një prej të mashtruarve ku pasi ka folur realisht me të afërmin të cilit i kish dërguar 3 javë më parë para, ka rezultuar që në realitet ishte mashtruar.

Pasi kur emigranti i shkruan të afërmit të tij, se si e ka djalin dhe kur do ja kthejë lekët përgjigja që merr nga ana tjetër e Facebook ishte: "Nuk të kam kërkuar kurrë lekë borxh dhe nuk e di se për çfarë po flet"! Agjentët kompjuterikë i kanë kërkuar ndihmë Facebook për të zbuluar këtë grup ku pas zbardhjes së IP numrit serial të rrjetit të internetit dhe telefonit të përdoruesit të llogarisë kanë zbuluar se pas kësaj qëndronte Erenik Peka.

Paratë tërhiqeshin përmes agjencive, ndërsa për çdo person që merrte shumën, Peka i dyshuar si pjesë e këtij grupi paguante 3-4 mijë lekë.  Për të tërhequr lekët Peka përdorte persona nga komuniteti rom. Në skemën e mashtrimit janë edhe 4 vajza, ndërsa një person është ende në kërkim. Masat e sigurisë për 9 të arrestuarit, të gjithë nga Kukësi, nga 21 deri në 48 vjeç do të jepen të enjten në orën 13:30 në dhomën penale Tiranë nga gjyqtarja Vjollca Spahiu.

'Koka' e grupit, 30-vjeçari Peka me origjinë nga Kukësi është një person aktiv në rrjetet sociale ku shpesh herë është shfaqur krah anëtarëve të Partisë Demokratike mes të cilëve dhe Lulzim Bashës. Madje Report Tv mëson se Peka kishte qenë punonjës i bashkisë së Tiranës në kohën që e drejtoi Lulzim Basha.

d.ba./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Gjyqtarë e prokurorë në 'sitë', a jeni dakort me rezultatet e deritanishme të procesit të vettingut?

Komento

Komente

 • Dori: 11/07/2020 22:51

  Ca nuk pret nga maloket

  Përgjigju
 • Pali: 08/07/2020 19:06

  Sa kenaqesh me mentalitetin shqiptar, mediatik. Per bukuri, nga krimi kompiuterik gazetari hedh drite edhe.mbi aspektin politik te opozites te evidentiar ne foto. Bukur e, krimineli i vogel ka dale ne foto me Lulin. Pra "e shikoni" , kreu opozites i lidhur me krimi . Edhe une ashtu mendoj. Nje hetim duhet edhe per keto lidhje. Por pse xhanem nuk perdoret i njejti standart llogjike e? Psh, ky hakeri ende nuk eshte denuar xhanem, por nje i denuar vitet e fundit, ish Ministei i Brendshem, ka sa e sa foto me kryeministrin e oborrin e tij. Valle se meriton te njejten logjike lajmi apo ?

  Përgjigju
 • Gaius: 08/07/2020 15:27

  Futeni ne burg kete robq*rin na ngre dhe2 gishtat larte ky plera.

  Përgjigju
 • Lalka i Radanecit: 08/07/2020 13:51

  Basha nje loqke eshte.Panxhar Maliqi

  Përgjigju
 • loni: 08/07/2020 13:50

  Kudes se eshte bere mode kjo pune

  Përgjigju
 • Kriqi: 08/07/2020 13:40

  Has tropoje kukes trekendeshi islamiko taleban. Mos u habisni fare se kjo lloj rrace vetem keto ben.

  Përgjigju
  • Mete Shehu: 10/07/2020 00:00

   Mos perfshi te gjithe ne nje these. Pylle pa derra,ne asmje vend ska. Si personi ne fjale...

 • Turp ,,ha kane vete keta Prinder ,,ha kane vete keta Kusherijne .: 08/07/2020 12:59

  Ku dreqin Ju shkon mendja ,,per tju mare Djersen e te tjereve...Ku te gjithe Emigrantet punojne Orare dhe pa Orare per te mbajtur veten,,Familien dhe njerezit e tyre... Keta muter,,,akoma me keqe qe paska punuar dhe ne Bashkine e Tiranes.. Turp...Po Lulushka do japi ndonje Interviste me kete raste !

  Përgjigju
 • tani: 08/07/2020 11:50

  Nuk ka vend per tu habitur.E njejta strategji ideologjike e natyrisht politike e llumit shqiptar qe perfaqesohet nga PD.Genjeshtra,mashtrimi,manipulimi,skenarimi e ne fund molotovi kjo eshte ideologjia e strategjia e te gjithe "vagabondave politik" ne PD e te gjithe perkrahesve te saj.A nuk jane te tille Basha,Salianji,Bardhi,Pordhoka,Cim Peka e pse jo edhe Erenik PEKA.A nuk jane shoke e miq te te njejtes bindje politike e ideologjike. Nuk e kuptoj dot pse eshte kaq e rendesishme rrena e mashtrimi ne PD????Rrej Sala,rrej i biri.Rrej LULI MASHTRON SALIANJI E keshtu te gjithe me rradhe.Askush ne at parti nuk mbet pa rrejte apo mashtru.Ky eshte testi i matjes se inteligjences se kryesis se PD.Zoti i ruajt!!!!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Një ‘Pesë qershor Plus’ që përfaqëson të gjitha palët