Kampion i së Dytë-s, AF Elbasani ngjitet në Kategorinë e Parë me rekord

Kampion i së Dytë-s, AF Elbasani ngjitet në Kategorinë e Parë me rekord

Festa e AF Elbasanit me tifozët

Akademia e Futbollit Elbasani nga sezoni i ri do luajë në Kategorinë e Parë. Skuadra verdheblu barazoi 0-0 në transfertën me Labërinë dhe është shpallur kampion në grupin B të Kategorisë së Dytë. Tanimë skuadra nga Shqipëria qëndrore do kërkojë që të jetë sërish pjesë e elitës së Shqipërisë, duke dominuar një kampionat me garë të fortë sportive.

Me 55 pikë dhe asnjë humbje, Elbasani ka vendosur rekord në këtë kategori, duke lënë pas Pogradecin që do kërkojë një vend në të Parën nga zona play-off.

Kujtojmë se AF Elbasani u krijua në verën e 2021 me miratimin e Këshillit Bashkiak të Elbasanit, duke zëvendësuar skuadrën e vjetër "KF Elbasani", e cila për shkak të problemeve me financat shpalli falimentin.

Kujtojmë se KF Elbasani është ndër skuadrat me traditë në futbollin tonë, duke fituar dy herë titullin kampion (1984-85 dhe 2005-06), dy herë Kupën e Shqipërisë (1974-75 dhe 1991-92), si edhe Superkupën e Shqipërisë në 1991-92.

S.DH/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

EMRI/ I dënuar nga GJKKO për shkelje të barazisë me tenderat, arrestohet pas 10 muajsh në arrati ish-drejtori i burgut të Kosovës

EMRI/ I dënuar nga GJKKO për shkelje të barazisë me tenderat, arrestohet pas 10 muajsh në arrati ish-drejtori i burgut të Kosovës