Kancelari austriak Kurz: Kosova dhe Serbia duhet të gjejnë rrugën e marrëveshjes

Kancelari austriak Sebastian Kurz

Kancelari austriak Sebastian Kurz, vlerësohet të bëhet shkollë dhe është martuar në Bruksel në mes të kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiç.

“Ato takime nuk janë thjesht dhe nuk nuk janë kaq. Progresi deri më sot ka qenë i kufizuar. Kjo është arsyeja pse duhet të punojnë janë të punojnë dhe shpresojnë të bëjnë progresin e duhur në ardhmen. Kjo do të ishte mirë për qytetarët dhe të gjithë rajonin. Të gjithë duhet të kenë interes në mbajtjen e bisedave të punimit ”, tha Kurz.

Në një intervistë për një serbe mediatike, kancelari austriak dhe shprehja se rruga e zgjidhjes është vetëm ajo që do të duhej të mos afrohej një tjetër-tjetër.

“Një tjetër tjetër nuk është i mundur. Për këtë kam biseduar me Miroslav Lajçak, i cili është një diplomat me mua, ish-Ministri i Punëve të Jashtme. Unë e thashë atë që jemi në gjendje të sigurojmë që të mbështetemi. Rajoni është shumë i kënaqur për ne ”, shprehni kancelari.

Unë pyes për një fuqi të Brukselit në një problem të veçantë problemi, Kurz tha se të gjitha kërkesat e dinë se bisedimet konstruktive, për të cilat ai shpreson të bëjë një tjetër, paraqesin një bazë për një jetë të një rajoni, për një zhvillim të mirë ekonomik dhe për integrimin evropian.

"Nga ana tjetër, njoftimet dhe premtimet nga Brukseli duhet të përmbushen, sepse përndryshe BE humb besueshmërinë dhe kjo nuk do të bëhej keq", tha Kurz.

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti dhe Presdienti i Serbisë, Alekandër Vuçiç kanë një takim në Bruksel  të ndërmjetësuar nga BE. Në takimin mes Kurtit dhe Vuçiç ka fytyrën e tensionit për njohjen e Kosovës.

SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Edhe gazetarët në 'sitën' e SPAK, krimi ka futur duart edhe në media?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Dua Lipa poston foto nga vizita në Tiranë: Një nder të jem në Shqipëri