Drejt një kandidati të përbashkët në Elbasan? Alibeaj: Na duhet një fitues! Të bëhen konsultime dhe sondazhe

Pak ditë pasi Luçiano Boçi, Sali Berisha dhe Ilir Meta mblodhën simpatizantët e tyre për të festuar 32 vjetorin e krijimit të Partisë Demokratike në Elbasan, ‘grupimi’ i Alibeajt ka zbritur në terren.

Kryetari i Grupit Parlamentar Enkelejd Alibeaj organizoi sot një festë me mbështetësit e grupimit të kundërshtarëve të Berishës dhe Boçit. Në këtë aktivitet ishin të pranishëm edhe deputetët e zgjedhur të Partisë Demokratike të cilët bojkotuan pak ditë më parë Luçiano Boçin. Në sallë janë parë Gazmend Bardhi, Zheni Gjergji e Lefter Gështenja. Ndërkaq, Dashnor Sula ka njoftuar mungesën për shkaqe shëndetësore dhe Flutura Açka për shkak të një udhëtimi jashtë vendit.

Teksa u pyet për kandidatin e Partisë Demokratike për bashkinë e Elbasanit, Alibeaj tha për mediat se qëllimi ishte që të arrihej në një dakordësi për një kandidat që do kishte mbështetjen e të gjithë demokratëve. Sipas tij, duhen bërë sondazhe me qytetarët dhe të merret mendimi i selisë lokale për të caktuar një kandidat që përfaqëson të gjitha rrymat dhe jo një kandidat të njëanshëm i cili nuk siguron dot fitoren. Alibeaj tha se do të merret mendimi i strukturave dhe më pas në Kryesi dhe Kolegjin e Kryetarëve do të miratohet kandidatura për Bashkinë e Elbasanit.

“Unë po them një gjë që besoj kushdo e kupton edhe atë fjalën time që kam thënë të jetë një kandidat për demokratrët por edhe fitues. Që të jetë fitues nuk duhet një nivel i lartë matematike për të kuptuar se ne kemi nevojë për të gjithë demokratrët të cilët edhe nuk mendojnë si ne. Por edhe ata që nuk na votuan në 2021-shin duke parë edhe rezultatin e 6 marsit, unë besoj se kjo është një kërkesë minimale që t’ja bëjmë secili vetes. Pyetja është si mund të gjendet kandidati i PD-së që të përfaqësojë të gjithë pjesët? Mënyra më e mirë është të bëjmë sondazhe të opinionit që prekin shijet dhe nevojën e qytetarisë së Elbasanit. Teknologjia e lejon mundësinë që me mekanizma të tillë, të gjejmë atë që është më i miri”-tha Alibeaj.

B.V/KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Marrëveshje në Ohër, po shkojnë Kosova e Serbia drejt pajtimit përfundimtar?×

Lajmi i fundit

Zgjedhjet e 14 maji/ PD e Alibeajt mbështet kandidatin e Berishës në Vaun e Dejës

Zgjedhjet e 14 maji/ PD e Alibeajt mbështet kandidatin e Berishës në Vaun e Dejës