Kanye West paditet nga dy ish-punonjëset e akademisë së tij për diskriminim racor

Kanye West paditet nga dy ish-punonjëset e akademisë së tij për diskriminim racor

Këngëtari, Kanye West

Dy ish-punonjës të Akademisë Donda po padisin Kanye West, shkollën e tij dhe drejtorët e saj për diskriminim racor dhe dalje në përfundime të gabuara.

Mësueset Cecilia Hailey dhe Chekarey Byers pretendojnë në dokumentet ligjore të siguruara nga Page Six se ata ishin diskriminuar në bazë të racës së tyre, u ishin mbajtur pagat në mënyrë të paligjshme dhe u pushuan në mars 2023 si hakmarrje për raportimin e shkeljeve të kodit.

Hailey dhe Byers thonë se ishin të vetmet mësuese femra me ngjyrë të punësuara nga Akademia Donda.

Padia përmend gjithashtu drejtorët e shkollave Brianne Campbell, Allison Tidwell dhe Chris Julian.

Hailey thotë se ajo filloi të vërejë shkelje të shumta të shëndetit dhe sigurisë, si dhe praktika të paligjshme arsimore, por pretendon se nuk kishte bërë kurrë asgjë tjetër veçse i bëri me dije shqetësimet e saj drejtoreshës së shkollës, Moira Love.

Dokumentet gjithashtu pretendojnë se studentët ushqeheshin vetëm një vakt në ditë, i cili ishte sushi, dhe u ndalohej të sillnin jashtë ushqim ose ndonjë gjë tjetër përveç ujit për të pirë.

West, 45 vjeç, dyshohet se vetë shpenzoi 10,000 dollarë në javë për sushi.

Për më tepër, mësuesit pretendojnë se stilisti Yeezy ndaloi "fjalëkryqet" dhe "fletët e ngjyrosura" dhe nuk i lejonte fëmijët të dilnin jashtë gjatë ditës, madje edhe për drekë apo pushim.

Për më tepër, dyert e shkollës Simi Valley, Kaliforni, dyshohet se ishin të kyçura nga jashtë, gjë që krijonte rrezik zjarri.

Sipas padisë, akademia Donda, e cila u mbyll përkohësisht në vjeshtë në mes të ofendime antisemite të Perëndimit, gjithashtu nuk kishte personelin e duhur mjekësor dhe mjekimet e fëmijëve ruheshin në dollapin e portit.

Në përgjigje të ankesave të Byers dhe Hailey, Love i quajti ata "agresive në prani të të tjerëve", pretendojnë dokumentet.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Grabiti banesën e ministres në Kosovë, arrestohet një 33-vjeçare

Grabiti banesën e ministres në Kosovë, arrestohet një 33-vjeçare