Kanye West do të kandidojë për president të SHBA-së, kundër presidentit Trump

Reperi i njohur Kanye West ka deklaruar kandidaturën e tij për t’u bërë presidenti i ardhshëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, duke u kthyer në rival të personit që admiron më shumë, Donald Trump.

“Tani duhet të realizojmë premtimin e Amerikës duke i besuar Zotit, duke unifikuar vizionin dhe duke ndërtuar të ardhmen tonë. Unë do të kandidoj për president të Shteteve të Bashkuara të Amerikës”, ka shkruar ai në Twitter,duke i surprizuar të gjithë.

Ajo që vihet re është se postimi i Kanye-s u shoqërua me hashtagun #2020VISION. Gruaja e tij Kim Kardashian dhe sipërmarrësi Elon Musk e miratuan atë.

Sipas BBC, ai nuk e ka regjistruar emrin e tij në Komisionin Federal të Zgjedhjeve (FEC) për zgjedhjet e nëntorit. Emri më i afërt që tregon bazat e të dhënave FEC është një kandidat i quajtur "Kanye Deez Nutz West", i cili paraqiti letrat e tyre në Partinë e Gjelbër në 2015 nën adresën "1977 Golddigger Avenue, Suite Yeezus', por nuk dihet akoma nëse është ai apo jo.

Nuk është hera e parë që West ka pretenduar se po kandidon për Shtëpinë e Bardhë. Në MTV Video Music Awards 2015,  ai tha se kishte vendosur të kandidojë për president në vitin 2020. Por nëntorin e kaluar ai e shtyu datën përsëri, duke thënë se ai në të vërtetë do të garonte në vitin 2024.

Konkursi i këtij viti ka të ngjarë të jetë një betejë e drejtpërdrejtë midis Presidentit republikan Donald Trump dhe demokratit Joe Biden. Në vitin 2018, West bëri një paraqitje të çuditshme në Shtëpinë e Bardhë me Presidentin Trump gjatë së cilës ai veshi një kapelë "Make America Great Again". "Unë e dua këtë djalë këtu," tha West, duke ecur pas tavolinës për të përqafuar presidentin e ulur, i cili tha: "Kjo është me të vërtetë bukur".

Reperi gjithashtu shtyu përsëri idenë se afrikano-amerikanët janë me shumicë votuese të Partisë Demokratike, duke thënë: "Njerëzit presin që nëse je i zi, duhet të jesh demokrat!"

Kim Kardashian West retweet deklaratën e burrit të saj në lidhje me kandidimin presidencial me një flamur amerikan. Ai vitet e fundit është bërë një zë domethënës në lëvizjen amerikane për reformën në drejtësinë penale dhe ka lobuar me sukses Presidentin Trump të lirojë disa të burgosur.

/r.k./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se mësimi i kombinuar në klasë dhe online do të rezultojë efikas?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Deklarata e Merkel për negociatat/ Taulant Balla: Gjermaninë e kemi aleate, kërkon që konferenca ndërqeveritare të mbahet brenda dhjetorit