Kaosi në Kakavijë, Ministria e Jashtme: Pala greke rriti numrin e testimeve, në bisedime për zgjatjen e orarin e punës

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme, ka bërë me dije se pas bisedimeve me palën greke është rritur numri i testimeve në 330 në orë. 

Fluksi i madh i qytetarëve që duan të kalojnë në Greqi ka bërë që radha e automjeteve të arrijë deri në 20 km. Qytetarët shqiptarë po qëndrojnë prej 3 ditësh në pritje për të kaluar në Greqi, mes vapës, mungesës së ushqimit dhe pa kushtet minimale të higjienës.

 Pas reagimeve të shumta të qytetarëve, Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme tha se është vënë në kontakt me palën greke, për të bërë të mundur shtimin e testimeve të kryera në pikat kufitare prej 200 testimesh në orë. Ata thonë se pala greke e ka rritur numrin e testimeve në 330 në orë.

Pavarësisht kësaj radhët e gjata të qytetarëve kanë vazhduar për rreth 3 ditë. Ministria e Evropës dhe Punët e Jashtme  kanë thënë se janë në bisedime për të zgjatur orarin e punës në pikat kufitare, në mënyrë që qytetarët të mund të kalojnë edhe në orë e vona të natës.

Nga ana tjetër, Ministria e Shëndetësisë dhe Ministria e Mbrojtjes kanë vendosur në dispozicion të qytetarëve të bllokuar në radhë disa ekipe mjekësore dhe autoambulanca, si dhe shërbime higjenosanitare.


Lajmi kryesor:

S'ka marrëveshje mes Shqipërisë e Greqisë për radhët në Kakavijë! Pala greke mbyll kufirin në 22:00, rifillon nesër në 06:00! Qytetarët mbeten në rrugë, për 8 orë kaluan 1800 shtetas


  • Sondazhi i ditës:

    Vaksinim administratës e punonjësve të qendrave tregtare deri më 31 dhjetor dhe dozë e tretë për mbi 18-vjeçarët! Jeni dakord me vendimet e Komitetit?×

Lajmi i fundit

John

Akuzat e Salianjit se doli në përgjimet e Taçit, Braçe: Pres të përfundojnë hetimet dhe ta padisë në gjykatë! Fal betejën politike, jo 'vrasjen' me pagesë