Zbulohen 17 kg heroinë në serbratorin e një kamioni bosh, ishte nisur në Mal të Zi! Pas dyshimeve, u soll në Portin e Durrësit për kontrollin me skaner! Arrestohet shoferi vlonjat: S'kam dijeni

SHKODËR- Një tjetër sasi e konsiderueshme droge është zbuluar mbrëmjen e kësaj të shtune, e fshehur në një kamion. Report Tv mëson se bëhet fjalë për 17 kg heroinë, dhe kishte si destinacion final Malin e Zi. Droga e cila ishte e mbështjellë me natriban, e ndarë në 34 pako,  ishte fshehur në serbratorin e një kamioni. Gazetari i Report Tv, Arsen Rusta raporton se kamioni ishte bosh dhe kishte si destinacion Malin e Zi, ku do të furnizohej me mallra.

Gjithçka u pikas në pikën e kalimit kufitar të Hanit të Hotit. Mbi bazën e informacioneve të marra në rrugë operative, bazuar dhe në analizën e riskut, kamioni me targa shqiptare e drejtuar nga një shofer vlonjat, kaloi për kontroll në vijën e dytë dhe pas dyshimeve për drogë u soll në portin e Durrësit. Pas kontrolleve të bëra me skaner u zbulua sasia prej 17 kg heroinë. Nga sa mësohet, shoferi nga Vlora, i identifikuar si S.Paja ka mohuar që të ketë dijeni.

"Nuk kam dijeni, unë jam i punësuar, isha nisur për të marrë mallra", mësohet të ketë thënë ai.

Operacioni vijon, teksa shoferit i është sekuestruar celulari, çka mund të shërbejë për të rënë në gjurmë të urdhëruesve apo porositësve. Kjo sasi e kapur droge në Portin e Durrësit, vjen jo më larg se një javë nga kapja e 324 kilogramë kokaine, në një kamion që kalonte tranzit në territorin shqiptar me destinacion Italinë. Droga ishte e ndarë në disa pako dhe të ambalazhuara me firma të njohura parfumesh apo klubesh sportive.

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 22:02
Kamioni me 17 kg heroinë drejt Malit të Zi, zbulohet kush është shoferi nga Vlora

1624776462_Sequence03.00084419.Still010.jpg

Detaje të reja kanë dalë në dritë. Report Tv mëson se shoferi i kamionit është S.Paja, 55-vjeç. AI ka mohuar që të kjetë dijeni se në kamionin që ai drejtonte kishte drogë, duke thënë se ishte "vetëm një i punësuar". 

Ora 21:40
17 kg heroinë në kamionin bosh drejt Malit të Zi, dalin detaje të reja

Policia jep njoftimin zyrtar për drogën e kapur në pikën e kalimit kufitar të Hanit të Hotit. 

"Parandalohet dhe goditet një tjetër tentative për trafikim të drogave të forta. Parandalimi nga strukturat hetimore të DVP Shkodër, në bashkëpunim me strukturat e Policisë Kufitare Shkodër. Sekuestrohen rreth 17 kilogramë lëndë narkotike e dyshuar heroinë.

Më datë 26 qershor, strukturat hetimore të Drejtorisë Vendore të Policisë Shkodër, në bashkëpunim me strukturat e Policisë Kufitare të DVKM Shkodër, në bazë të informacioneve të marra në rrugë operative, bazuar dhe në analizën e riskut, kanë kaluar për kontroll në vijën e dytë, në pikën e kalimit kufitar Hani i Hotit, një kamion me targa shqiptare që po qarkullonte për në drejtim të Malit të Zi.

Per nje kontroll me te specializuar kamioni eshte shoqeruar ne Portin e Durresit. ku eshte kontrolluar nga Task Forca permanente e perbere nga strukturat hetimore te DVP Durres, Policia Kufitare e Portit Durres dhe autoritetet diganore te Portit Durres, qe veprojne perhere ne Port.  Nga kontrolli i specializuar rezultoi se ne kamion kishte te fshehur rreth 17 kilograme lende narkotike te dyshuar heroine. Nga veprimet e para hetimore eshte arrestuar ne flagrance dretuesi i kamionit ku u gjet lenda narkotike. Grupi hetimor vijon punen per  zbardhjen e plote te ketij rasti, identifikimin dhe kapjen e  personave te tjere perfshire ne kete tentative per trafikim te drove te forta", thuhet në njoftim.

B.K./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Sidrit Golemi: 27/06/2021 09:39

  mo "shqip" akoma ore "shqip"-e, ti e ke nga Populli: 'me thuaj me ke rri, te te them se kush je!'. Shoferat nuk mund te jene te gjithe viktima, ashtu sic nuk jane te gjithe viktima pronaret e kamioneve e te kompanive te import-eksportit. Shembulli per te gjithe, babai i Arben Cekaj, perseriti te njejtat levizje "te pafajshme" te te birit ne burg.

  Përgjigju
 • shqip: 26/06/2021 22:52

  Per mendimin tim gjith shoferat duhet te lejne punen dhe mos te dalin asnje jashte territorit. te tjeret pasurohen e kto i cojne ne burge. Eshte bere e modes qe ti merr makinen pa e ditur se te tjeret te kan futur droge. kujdes dhe me canta ne aeroporte se ta fusin pakon ne cante

  Përgjigju
  • O shqip: 27/06/2021 11:33

   O shoku kush fut milion mall te nje i qe nuk didtka gje? Lereni keto muhabete avokatesh idiote se nuk i ha njeri. Ti vete 10 000 leke gje e fut gjekund pa patur garanci qe ta cojne ne destinacion?

 • Sondazhi i ditës:

  A duhet të vendosen kufizime për personat e pavaksinuar?×

Lajmi i fundit

John

Aleanca e Turqisë me Emiratet e Bashkuara ka rritur ambicien e Erdogan, 'shpëtimi' i vetëm i krizës Izrael-Palestinë