Kapitullimi pa kushte, skuadrat shqiptare humbin 1 milionë euro! Rrezikohet zbritja nga UEFA, trajneri i Laçit: E turpshme

Të shpërfytyruara dhe të dorëzuara pa kushte mbyllën aventurën europiane skuadrat shqiptare në Kupat e Europës. Dështimi më i rëndë erdhi nga Laçi, që pas barazimit 0-0 në Moldavi, u shkatërrua 1-4 nga Petrocub në ‘Elbasan Arena’ edhe pse kurbinasit kaluan të parët në avantazh.

“Nuk kam fjalë të them. Ka qenë fitore totalisht e merituar. Në 30 minutat e fundit skuadra ishte jashtë çdo parametri. Mesfushë nuk kemi fare pavarësisht se kemi shumë mungesa. Megjithatë s’ka justifikim pasi ishte një humbje e turpshme,”- shprehet Shpëtim Duro, trajner i Laçit.

Aventurën në turin e dytë të Conference League e mbylli edhe Vllaznia. Pas barazimit 1-1 në Shkodër skuadra e Mirel Josës kapitulloi 3-0 në Rumani në favor të Craiova-s.

Ashtu siç e nisi, me humbje, ashtu edhe e mbylli skuadra kampione e Shqipërisë Tirana në Conference League. Pas disfatës 0-1 në kryeqytet javën e kaluar bardheblutë u mposhtën edhe në Bosnje, por me rezultatin 3-2 në favor të Zrinjski Mostar.

Përveç zhgënjimit në aspektin sportiv eliminimi i klubeve shqiptare në raundin e dytë kualifikues të Conference League la bosh edhe arkat. Llogaritet që klubet tona humbën rreth 1 milionë euro nga këto disfata, ndërsa futbolli shqiptar me këtë ritëm rezultatesh rrezikon të zbresë në renditjen e UEFA-s dhe për rrjedhojë të reduktohet numri i skuadrave që marrin pjesë në kompeticionet europiane.

Ne.k./Sh.Sh/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Tirona: 29/07/2022 12:36

    Merni shembull nga SHKËNDIJA TETOVËS . Kemi futboll BARRBON pa pikë prespektive. Ti thoni FALIMNERIT SKËNDERBEUT që nrejti nivelin e futbollit tonë në europë.Pamvarsisht trrukimeve ka qen ekipi më i mirë i ktyne 32 viteve të funit.

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Primaret e Berishës, a mendoni se do të jetë një proces i ndershëm?×

Lajmi i fundit

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë

Përmbytje në Itali, mot i keq ‘pushton’ Siçilinë! Prezencë uji në disa shtëpi dhe dyqane në Messina! Makina bie në humnerë