Karburantet do të kenë emra të rinj për emërtimin e benzinës dhe naftës

Foto ilustruese

Karburantet këtë muj janë gjetur me lajme të reja, pasi emrat e benzinës dhe naftës do të ndryshojnë emërtimin.

Emërtimi ndryshon duke filluar që nga 12 tetori, në fakt, do të ketë etiketa të reja në stacionet e karburanteve në të gjithë Evropën, mbi mjetet shpërndarëse dhe gjithashtu mbi kapakët e karburantit.

Mirëpo ky detyrimi i ri, i cili përfshin një direktivë të BE-së, u krijua për të lejuar konsumatorët të zgjedhin karburantin më të përshtatshëm për makinat e tyre.

Ku emërtimi për benzinën, do të ketë ​​etiketa qarkore, të cilat do të përmbajë shkronjën E dhe një numër me përqindjen e komponentëve bio: E5 për etanol alkool të barabartë me 5%; E10 për 10%, E85 për 85%.

Ndërsa emërtimi për naftën, etiketa do të jetë katrore me letrën B, e cila tregon komponentët e biodiesel: B7 për naftë me 7% bionaftë, B10 për 10% biodiesel dhe B100 për naftë të pastër bionaftë.

a.de./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Nëse do t’ju jepej mundësia të jetonit në një vend tjetër, a do të largoheshit nga Shqipëria?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

'Babai' dhe 'fëmijët e gjetur' në PD