Katolikët në Shkodër kremtojnë festën e Zojës, famullia e qytetit merr emrin 'Zoja e Shkodrës'

Frymëzim i nënës Hyjnore, Zojës së Këshillit të Mirë besimtarët katolikë shkodranë kremtuan edhe këtë vit në meshën e shenjtë Festën e Zojës së Shkodrës, pajtores qiellore të Shqipërisë.

Gëzimi, lutjet dhe fishekzjarrët janë bërë pjesë e kësaj ditë të shënuar në rrugët e qytetit, ndërsa nga sot Famullia do të mbajë emrin “Zoja e Shkodrës”.

Famullitari i Shkodrës Dom Vlash Palaj, përcolli mesazhet e rëndësishme për  besimtarët shkodranë dhe gjithë shqiptarët

“Për të gjithë familjet shkodrane është një moment i ripërtëritjes së kishës katedrale dhe famullisë së Shkodrës është edhe një moment hiri për të ripërtërirë fenë dhe për të marrë këto lajme të gëzueshme që Zoti përmes Marisë në mënyrë të veçantë kërkon t\i komunikojë zemrës njerëzore”, tha Dom Vlash Palaj.

Në përkujtim të pajtores së Shqipërisë, qyteti verior kremton prej vitesh Festën e Zojës së Shkodrës si një festë tradicionale e lashtë që fillon në kalendarin e besimtarëve në pjesën e dytë të tetorit.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të vendosen kufizime për personat e pavaksinuar?×

Lajmi i fundit

John

Marrëveshja me SHBA për trashëgiminë kulturore, Ministrja e Kulturës: Do luftojmë trafikimin e objekteve të trashëgimisë kulturore