Kean mjafton për Juventusin, ‘Zonja e Vjetër’ ngjitet në vendin e tretë të Serie A por Lazio mund t'u prishë mbrëmjen

Pavarësisht një fillimi të keq të sezonit, Juventus mund ta mbyllë vitin në top katërshen në Serie A.

Goli i Moise Kean ishte i mjaftueshëm që Juventusi të fitonte 1-0 në klubin e fundit Hellas Verona të enjten për të kaluar në vendin e tretë në renditjen e ligës, megjithëse një fitore për Lazio në shtëpi ndaj Monzas më vonë do t'i zbriste Bianconerët në vendin e katërt.

Juventus pret Lazion në fundjavë në raundin e fundit përpara se Seria A të ndalet për Kupën e Botës dhe pushimin tradicional dimëror.

Ishte fitorja e pestë radhazi e Juventusit në ligë pasi fitoi vetëm tre nga nëntë ndeshjet e para të Serisë A. Skuadra e Massimiliano Allegrit u eliminua gjithashtu nga Champions League pas fazës së grupeve.

Verona mbeti pesë pikë larg sigurisë pas humbjes së nëntë radhazi.

Pavarësisht formës së dobët të Veronës, Juventusi luftoi në fillim dhe ishte skuadra vendase ajo që shkoi më afër për të marrë epërsinë, me Bianconerët që nuk arritën të krijonin ndonjë mundësi reale për shënim.

Megjithatë, Juventusi më në fund e theu bllokimin në pikën e orës kur Adrien Rabiot dërgoi një top te Kean dhe gjuajtja e tij u devijua nga mbrojtësi i Veronës, Paweł Dawidowicz.

Verona mendoi se i ishte dhënë një shans për të rrëmbyer golin e fundit të barazimit kur iu dha një penallti për kontaktin mes mbrojtësit të Juventusit Leonardo Bonucci dhe sulmuesit vendas Simone Verdi, shtatë minuta pas përfundimit të kohës. Por arbitri Marco Di Bello e revokoi vendimin e tij pasi shqyrtoi incidentin në monitorin e fushës.