Kek me portokall nga zonja Albana

Kek me portokall

Përbërësit:

  • 300 gr miell
  • 150 gr sheqer
  • 3 kokrra vezë
  • 250 ml lëng portokalli
  • 50 ml vaj ulliri
  • 1 lugë e vogël sodë
  • Lëkurë portokalli e grirë

Përgatitja:

Në një enë rrahim vezët së bashku me sheqerin. Më pas hedhim lëngun e portokallit dhe vajin duke i përzier mirë. Miellin me sodën i bashkojmë dhe i shtojmë në masën e lëngshme duke i situr. E trazojmë mirë derisa masa të homogjenizohet. Në fund hedhim lëkurën e portokallit të grirë në rende.

Masën e kekut e hedhim në një tavë të lyer me gjalpë dhe pak miell dhe e vendosim në furrë në temperaturën 180 gradë Celsius për rreth 40 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Fëmijët vrasin babain në Durrës, a është në krizë familja shqiptare?×

Lajmi i fundit

Zjarr në baraket e romëve në zonën e Kombinatit në Tiranë

Zjarr në baraket e romëve në zonën e Kombinatit në Tiranë