Kërkesat nuk ndalen! SHBA zgjeron hapësirat për aplikacionin e azilit në kufirin me Meksikën

Kërkesat nuk ndalen! SHBA zgjeron hapësirat për aplikacionin e azilit në kufirin me Meksikën

Foto ilustruese

Autoritetet amerikane zgjeruan të enjten vendet për të kërkuar azil në vendkalimet tokësore me Meksikën përmes një aplikacioni celular për herë të dytë në më pak se një muaj, duke kërkuar të largojnë dyshimet se nuk është një opsion i zbatueshëm.

Tani ka 1,250 takime në ditë në tetë vendkalime tokësore, nga 1,000 më parë dhe 740 në fillim të majit.

Rritja "pasqyron angazhimin tonë për të vazhduar zgjerimin e opsioneve të ligjshme për emigrantët", tha Blas Nuñez-Neto, ndihmës sekretari i Departamentit të Sigurisë Kombëtare për politikën e kufirit dhe imigracionit. "Ne do të vazhdojmë të zgjerojmë emërimet në kufi, siç na lejojnë operacionet tona për sa i përket kapacitetit."

Nuñez-Neto e quajti CBP One një "opsion të sigurt dhe të rregullt" gjatë një vizite në Harlingen, Teksas. Ai njoftoi zgjerimin një javë pasi Teksasi paditi për t'i dhënë fund asaj që qeveria e shtetit e konsideron një metodë të paligjshme për të nxitur imigracionin.

Kërkesa ka tejkaluar shumë ofertën nga fillimi i 12 janarit, duke bërë që shumë njerëz të mendojnë të kalojnë kufirin ilegalisht ose të heqin dorë. Enrique Lucero, drejtor i çështjeve të migrantëve për qytetin e Tijuana, tha se rritja e fundit do të kishte pak ndikim duke marrë parasysh se sa janë duke pritur.

"Nuk është një punë e madhe," tha ai. "Është ende shumë e ulët dhe jo e mjaftueshme për kërkesën e ndrydhur."

Pasi kufizimet e azilit të lidhura me pandeminë përfunduan më 11 maj, administrata Biden vazhdoi përqafimin e saj të një qasjeje me karrota dhe shkopi në kufi, duke futur një ndalim të përgjithshëm për azilin për njerëzit që udhëtojnë nëpër vende të tjera, si Meksika, dhe hyjnë ilegalisht në SHBA. .

Autoritetet amerikane po përpiqen t'i drejtojnë njerëzit në "rrugët ligjore" si CBP One dhe lirimin me kusht për deri në 30,000 kubanë, haitianë, nikaraguanë dhe venezuelianë që aplikojnë online me një sponsor financiar dhe mbërrijnë me avion.

CBP One është për njerëzit e çdo kombësie që aplikojnë në Meksikën qendrore, veriore dhe veriore dhe hyjnë me rrugë tokësore.

Zgjerimi të enjten u prit me optimizëm të kujdesshëm dhe indiferencë të butë midis disa prej 150 njerëzve, kryesisht familje me fëmijë të vegjël, të vendosur në një trotuar në një pikë kufitare ku Tijuana të çon në San Diego, duke shpresuar që zyrtarët amerikanë t'i pranojnë ata pa një takim në CBP One. .

Ata thanë se dukej se autoritetet po lejonin rreth një familje çdo disa orë, mjaftueshëm për të krijuar një pengesë në rritje gjatë javës së fundit ndërsa u përhap lajmi se ishte një alternativë.

Carlos Vasquez, 25 vjeç, arriti në Meksikën jugore nga Hondurasi në janar me gruan e tij shtatzënë dhe vajzën e tyre 4-vjeçare dhe filloi të provonte çdo ditë aplikacionin sapo ishte në Meksikën qendrore. Ai u zhgënjye dhe të hënën filloi të flinte në kampin kufitar, duke shpresuar se zyrtarët amerikanë do të mëshironin familjen e tij.

Vasquez tha se rritja në 1,250 në ditë ishte një lajm i mirë, por jo i mjaftueshëm për një ndikim të madh.

“Ne jemi shumë dhe janë pak të zgjedhur”, tha ai.

Sergio Hernandez, 35 vjeç, shënoi një takim më 24 maj pas më shumë se pesë muajsh përpjekje të përditshme. Takimet janë planifikuar deri në dy javë jashtë.

Hernandez, një guatemalan që planifikon të kërkojë azil ndërsa jeton me një shok fëmijërie në Kansas City, Misuri, tha se kishte marrë mesazhe të panumërta "gabim sistemi" përpara se të konfirmonte një vend të caktuar. Një herë atij iu dha një datë në ekranin e telefonit të tij, por konfirmimi i emailit nuk arriti kurrë.

"Ata vazhdojnë ta përmirësojnë atë pak nga pak," tha ai.

Hernandez, i cili po udhëtonte vetëm, tha se perceptimet vazhdojnë se familjet më të mëdha janë në disavantazh, gjë që zyrtarët amerikanë e mohojnë.

Beatriz Melchor, 47 vjeç, tha se do të priste për të parë nëse rritja e fundit ka një ndikim. Ajo e ka provuar aplikacionin për rreth gjashtë javë me burrin dhe djalin e saj dhe tha se ndryshimet e shpallura në fillim të majit nuk kanë sjellë asnjë përfitim të dukshëm.

Ndryshimet përfshinin dhënien e prioritetit më të lartë për azilkërkuesit që e kanë provuar aplikacionin më gjatë dhe kanë bërë takime të disponueshme gjatë gjithë ditës në vend të të gjithëve menjëherë, gjë që krijoi nxitime të çmendura.

"Ne kemi më shumë se një muaj duke u përpjekur dhe ka njerëz këtu nëntë ditë, katër ditë, dhe ata marrin takimet e tyre," tha ajo.

Melchor tha se kthimi në vendlindjen e saj në shtetin meksikan të Guerrero nuk ishte një opsion. Kriminelët bllokuan daljet dhe hyrjet dhe ajo duhej të arratisej. Nëse aplikacioni celular nuk funksionon, ajo është e përgatitur të presë, megjithëse tha se Tijuana nuk është e sigurt./VOA

M.T/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Ndryshe nga biznesi i vogël profesionet e lira do të tatohen, si ju duket?×

Lajmi i fundit

Polonia thotë se nuk do ta furnizojë Ukrainën me armatime

Polonia thotë se nuk do ta furnizojë Ukrainën me armatime