Këshilli ambasadorëve thirrje BE-së pas samitit në Bordo: Kosovës t'i liberalizohen vizat, Shqipërisë t'i hapen negociatat

Këshilli ambasadorëve thirrje BE-së pas samitit në Bordo: Kosovës t'i liberalizohen vizat, Shqipërisë t'i hapen negociatat

Këshilli i ambasadorëve shqiptarë ka mirëpritur Samitin Brdo mes BE dhe Ballkanit Perëndimor. Mirëpo në një deklaratë, KASH iu bën thirrje vendeve të unionit të liberalizojnë vizat me Kosovën, ashtu siç është bërë me të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor. Teksa një thirrje ka pasur edhe për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut.

 “BE është bërë qartësisht partneri më i afërt i rajonit, investitori dhe donatori kryesor, në përputhje me qasjen natyrale dhe strategjike të të ardhmes së Kontinentit.

KASH përshëndet përforcimin e mëtejshëm të kësaj qasjeje me Planin ambicioz të Investimeve Ekonomike dhe Agjendën e re të Inovacionit për Ballkanin Perëndimor, duke trajtuar sfidat aktuale të vendeve dhe popujve tanë, siç janë depresioni ekonomik dhe migrimi.

KASH u bën thirrje qeverive të vendeve të BP-së për një qasje më aktive në zbatimin e reformave të besueshme, veçanërisht në funksion të përmbushjes së angazhimit të tyre që premton për vlerat dhe parimet evropiane.

Duke përshëndetur vendimin për organizimin e Samiteve të rregullta BE-Ballkanin Perëndimor, KASH u bën thirrje shteteve anëtare të BE-së për hapjen e shpejtë të negociatave të pranimit me Shqipërinë dhe Republikën e Maqedonisë së Veriut dhe heqjen regjimit të vizave me Kosovën, sikundër ka ndodhur me të gjitha vendet e tjera të rajonit”, thuhet në deklaratën e KASH.


Lajmi kryesor:

6 pikat e miratuara në Samit, liderët e BE nga Sllovenia: Unioni i paplotë pa Ballkanin, plan 30 mld euro për rajonin! Rama: BE po humbet fytyrën në sytë e popujve tanë


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A e forcon rolin e Shqipërisë zhvillimi në Tiranë i samitit për Ukrainën?×

Lajmi i fundit

Fjalimi i plotë i Zelenskyt në samitin e Ukrainës: Të bashkëprodhojmë municione, forum të posacëm për sigurinë me vendet e Ballkanit

Fjalimi i plotë i Zelenskyt në samitin e Ukrainës: Të bashkëprodhojmë municione, forum të posacëm për sigurinë me vendet e Ballkanit