Këto janë tre gabimet që bëjmë me aplikimin e kremit mbrojtës ndaj diellit

Këto janë tre gabimet që bëjmë me aplikimin e kremit mbrojtës ndaj diellit

Foto ilustruese

Kremi kundër diellit është një nga produktet më të rëndësishme, veçanërisht në stinën e verës.

Efektet e rrezatimit diellor në lëkurë janë të njohura për të gjithë. Rrezet e forta, mund të çojnë në shfaqjen e njollave ,shfaqjen e një djegieje, apo duke shkaktuar edhe kancer lëkure.

Por, pavarësisht se mund ta përdorim rregullisht, ka gjithmonë disa gabime që bëjmë qoftë nga nxitimi, qoftë nga pakujdesia.

Nuk i mbulojmë të gjitha pjesët e fytyrës
Sipas disa studimeve të kryera, ka rezultuar se ne nuk vendosim krem dielli te rreth 10% të fytyrës. Këto janë pikat e mëposhtme: pjesët anësore të hundës, veshët, zona e syve dhe veçanërisht, qepallat dhe qoshet e tyre të brendshme.

Aplikojmë krem ​​kundër diellit vetëm kur është me diell
kremi i diellit duhet të aplikohet si në verë ashtu edhe në dimër. Ekspozimi në diell është kumulativ. Edhe në ditët me re duhet të përdorim krem ​​kundër diellit sepse retë mund të depërtojnë deri në 80% të rrezeve ultraviolet.

Përdorim krem ​​të skaduar
Edhe pse kremrat kundër diellit janë rezistente ndaj kohës, ato janë produkte me datë skadence, si të gjitha kozmetikët e tjerë.

Xh.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Finalja mes Spanjës dhe Anglisë, sipas jush kush e fiton Euro 2024?×

Lajmi i fundit

Finalja e Evropianit/ Spanja mund të vendosë rekorde të frikshme, Anglia do suksesin historik! Detajet e Berlinit

Finalja e Evropianit/ Spanja mund të vendosë rekorde të frikshme, Anglia do suksesin historik! Detajet e Berlinit