Kherson nën pushtimin rus, nga 1 maji i detyruar të përdorë rublën

Kherson nën pushtimin rus, nga 1 maji i detyruar të përdorë rublën

Qyteti Kherson në Ukrainën jugore, të cilin Rusia pretendon se e ka marrë nën kontrollin e saj, do të kalojë në përdorimin e rublës, monedhës ruse, nga 1 maji. Kjo është raportuar nga agjencia shtetërore ruse Ria Novosti e cituar nga BBC.

Nënkryetari i administratës ushtarake dhe civile të rajonit, Kirill Stremousov, tha për Ria Novosti se kalimi do të zgjasë një periudhë prej 4 muajsh, gjatë së cilës do të jenë në qarkullim si rubla, ashtu edhe hryvnia ukrainase.


Lajmi kryesor:

Raketat godasin Kievin gjatë takimit të Zelenskyt me Guterres: Sulm për të poshtëruar OKB-në! Sekretari: Jam i tronditur


J.GJ./K.T./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Akuzat ndaj Ahmetajt/ Gazetari Doçi: Ditët në vijim SPAK mund të kërkojë arrestimin, do ndjekë rrugën e Llallës ose Tahirit! Avokati Çaça: Nuk akuzohet për diçka konkrete

Akuzat ndaj Ahmetajt/ Gazetari Doçi: Ditët në vijim SPAK mund të kërkojë arrestimin, do ndjekë rrugën e Llallës ose Tahirit! Avokati Çaça: Nuk akuzohet për diçka konkrete