Kim takon Krajën dhe prokurorët e SPAK: Jo më pandëshkueshmëri! Pavarësisht gradës, askush nuk është mbi ligjin

Kim takon Krajën dhe prokurorët e SPAK: Jo më pandëshkueshmëri! Pavarësisht gradës, askush nuk është mbi ligjin

Yuri Kim dhe Arben Kraja

TIRANË- SHBA do të vazhdojë që të mbështesë Reformën në Drejtësi dhe punën që po kryen SPAK. Ky ishte mesazhi i ambasadores amerikane Yuri Kim, e cila zhvilloi sot një takim me kryetarin e SPAK, Arben Kraja si dhe me prokurorët e organit të akuzës.

Në një postim në rrjetet sociale, Kim nënvizoi se pavarësisht kërcënimeve dhe tentativave për nxitje, SPAK është i përqendruar në ofrimin e më shumë rezultateve që tregojnë se askush, pavarësisht gradës apo pasurisë së tij, nuk është mbi ligjin.

‘U takova në SPAK me Arben Krajën dhe prokurorët të ritheksoj mbështetjen e SHBA-së për punën e tyre të rëndësishme. Pavarësisht kërcënimeve dhe tentativave për ndërhyrje, SPAK është i përqendruar në ofrimin e më shumë rezultateve që tregojnë se askush, pavarësisht gradës apo pasurisë së tij, nuk është mbi ligjin. Jo më pandëshkueshmëri. Mënyrat e vjetra duhet të marrin fund në mënyrë që të ecin përpara, të bëhen anëtarë të plotë të BE-së në mënyrë që qytetarët e rregullt të marrin frymë lirisht dhe të bëjnë një jetë më të mirë për veten dhe fëmijët e tyre. SHBA do të vazhdojë të mbështesë zbatimin e plotë të reformës në drejtësi. Le të vazhdojmë përpara së bashku.’- shkruan Kim.

Diplomatja amerikane Yuri Kim gjithmonë ka përsëritur një retorikë mbështetëse ndaj sistemit të drejtësisë, ndërsa ka inkurajuar në mënyrë të vazhdueshme gjyqtarët dhe prokurorët, që të vijojnë punën e tyre pavarësisht presioneve të ndjeshme ndaj tyre.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 03/11/2022 23:10

  Vetem femijet,adoleshentet,te dhunuarit,te persekutuarit dhe te semuret kane nevoje per mbeshtetje dhe inkurajim dhe SPAKU nuk hyn ne asnje nga keto kategori.Sa per ate qe /askush nuk eshte mbi ligjin/,ky eshte nje fakt qe vlen per te gjithe,me perjashtim te dy veteve,te cilet i dime te gjithe kush jane.S.d.q pas cdo vizite te ambasadoreve ne SPAK,dicka speciale mund te ndodhe,te presim e te shohim.

  Përgjigju
 • redi: 03/11/2022 17:08

  Tre vjet dhe SPAK nuk dha asnje shenje per te luftuar korrupdionin 30 vjecar shteteror .USA dhe BE qe kane investuar shume per ndryshimin e drejtesise shqiptare nuk duken kenaqur

  Përgjigju
  • I drejte si litari ne thes: 06/11/2022 13:32

   Po eshte jashte cdo logjike qe kasta politike shqiptare te lejoje qe ne krye te SPAK te vendoset nje prokuror qe te plas ne burg. Kjo nuk ka ndodhur as nuk ka per te ndodhur. Edhe pasardhesi i Krajes ndonje konformist ka per t'u vendosur. A nuk e mbani mend se disa prej atyre qe votuan Krajen, u promovuan me poste dhe u shperblyen. Sander Boci alias Beci, u katapultua anetar i Gjykates Kushtetuese. Kurse lepiresi Alfred Balla u zgjodh kreu i Keshillit te Larte te Prokurorise.

 • Niko: 03/11/2022 16:10

  Ku ka korajo ky te ndershkoj te fortet,ky doli njesoj si lalla kapin krahthyeret sa per te thene qe po punojme,pastaj ky eshte komshi me super te korruptuarit..

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Mendoni se duhet të ngrihet komisioni hetimor për çështjen McGonigal?×

Lajmi i fundit

Papa Françesku: Jam i gatshëm të takohem me Putin dhe Zelensky-n për të arritur një marrëveshje paqeje

Papa Françesku: Jam i gatshëm të takohem me Putin dhe Zelensky-n për të arritur një marrëveshje paqeje