Kima tradicionale me mish viçi dhe vezë nga zonja Albana

Kima e Iftarit me mish viçi dhe vezë

Përbërësit:

 • 2 lgj vaj ulliri
 • 1 lgj gjalpë
 • 1 kg qepë
 • 500 gr mish viçi
 • 1 lç spec i kuq
 • 1 lgj oriz
 • 1 lgj salcë domate e koncentruar
 • 1 vezë për person
 • Pak spec djegës
 • Rreth 1 litër ujë

Përgatitja:

Presim qepët imët dhe i kaurdisim mirë me vaj ulliri. Pasi qepët janë zbutur shtojmë mishin e grirë ose të prerë në kubikë të vegjël. Rregullojmë shijen me kripë, piper dhe erëza dhe më pas shtojmë salcën e domates të tretur në pak ujë. E lemë salcën të marrë valë dhe të përthithet uji dhe më pas shtojmë orizin dhe pjesën tjetër të ujit. E lemë kimën të gatuhet dhe në fund shtojmë nga 2 vezë për përson. I lemë vezët të mpiksen dhe e servirim gatimin të ngrohtë.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  Riorganizimi i PD, kur duhet të mbahen zgjedhjet per kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Escobar flet pas takimit me Kurtin: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, shpresoj të dëgjohemi

Escobar flet pas takimit me Kurtin: SHBA-ja është përkrahësja më e madhe e Kosovës, shpresoj të dëgjohemi