Kina: Armë të pa furnizuar kurrë, SHBA-ja nuk tregon me gisht

Kina: Armë të pa furnizuar kurrë, SHBA-ja nuk tregon me gisht

1679427314_834c76b756b4944aa326ea6913b2b869fb85210f.jpg

Duke iu përgjigjur kritikave të Sekretarit të Shtetit të SHBA Antony Blinken për mbulimin diplomatik të Pekinit për Moskën, zëdhënësi i Ministrisë së Jashtme Wang Wenbin tha se "SHBA nuk është e kualifikuar të drejtojë gishtin drejt Kinës, e lëre më ta fajësojë atë". Për më tepër, Wang shtoi në konferencën e përditshme, "ata thonë se duan të ruajnë paqen, por njerëzit nuk shohin ndonjë hap efektiv", ndërsa "ajo që të gjithë shohin është se SHBA vazhdon të furnizojë me armë në fushën e betejës".

Kina "nuk është as krijuese, as palë e krizës në Ukrainë, as nuk ka furnizuar me armë asnjërës palë të konfliktit".


Lajmi kryesor:

Lufta/ Putin dhe Xi Jinping nënshkruajnë dokumente për partneritet global! Moska: Plani kinez, bazë për marrëveshje


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen

Rusia ndan një të tretën e shpenzimeve për mbrojtjen