Kina dhe BE do të zhvillojnë dialog të nivelit të lartë ekonomik dhe tregtar në Pekin

Kina dhe BE do të zhvillojnë dialog të nivelit të lartë ekonomik dhe tregtar në Pekin

Dialogu i 10-të Ekonomik dhe Tregtar i Nivelit të Lartë Kinë-Bashkimi Evropian do të mbahet në Pekin më 25 shtator.

Kështu tha përmes një deklarate të enjten ministria kineze e Tregtisë, raporton Reuters.

Zëvendëskryeministri kinez, He Lifeng do të bashkëkryesojë takimin me Komisionerin Evropian për Tregtinë, Valdis Dombrovskis.

Po ashtu, BE ka lëshuar një goditje paralajmëruese ndaj Kinës përpara bisedimeve tregtare të nivelit të lartë.

Unioni evropian ka kërkuar që Pekini të bëjë “progres” për të reduktuar deficitin tregtar, i cili arriti në 396 miliardë euro vitin e kaluar, i përshkruar nga diplomati më i lartë i bllokut në vend si më i larti. në “historinë e njerëzimit”

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Si i gjen shqiptarët 111- vjetori i shpalljes së pavarësisë?×

Lajmi i fundit

Blinken takohet me homologun turk në Bruksel

Blinken takohet me homologun turk në Bruksel