Kina: Shpresojmë se SHBA do të bëjë më shumë gjëra të favorshme për dialogun mes dy vendeve

Kina: Shpresojmë se SHBA do të bëjë më shumë gjëra të favorshme për dialogun mes dy vendeve

Kina shpreson se Shtetet e Bashkuara do të “bëjnë më shumë gjëra” të favorshme për dialogun mes dy vendeve.

Kështu u shpreh të hënën ministria e Jashtme kineze, disa ditë pasi Uashingtoni zemëroi Pekinin me akuzat për manipulim informacioni, raporton Reuters.

Komunikimi midis zyrtarëve të të dyja palëve është rritur muajt e fundit, duke sjellë disa përmirësime në lidhjet e tensionuara prej vitesh për çështje të tilla si Tajvani, origjina e COVID-19 dhe akuzat për spiunazh kinez.

“Shpresojmë që Shtetet e Bashkuara të takohen (ne) në gjysmë të rrugës, të bëjnë më shumë gjëra që janë të favorshme për dialogun mes dy vendeve”, tha ministria në një deklaratë.

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

Plagosja e policëve në Suharekë, Sveçla: Akte të tilla janë të papranueshme, rendi dhe ligji do të mbizotërojnë në Kosovë

Plagosja e policëve në Suharekë, Sveçla: Akte të tilla janë të papranueshme, rendi dhe ligji do të mbizotërojnë në Kosovë