Kina zgjedh kryeministër aleatin e ngushtë të Xi Jinping, njihet për zbatimin e 'bllokimit brutal'

Kina zgjedh kryeministër aleatin e ngushtë të Xi Jinping, njihet për zbatimin e 'bllokimit brutal'

Li Qiang dhe Xi Jinping

Kina ka emëruar Li Qiang, një të besuar të ngushtë të Presidentit Xi Jinping, si kryeministrin e ardhshëm të vendit, duke e vendosur atë nominalisht në krye të ekonomisë së dytë më të madhe në botë, e cila tani po përballet me disa nga perspektivat e saj më të këqija në vite.

Li u emërua nga Xi dhe u emërua në këtë pozicion pa zëra kundërshtues në seancën e mëngjesit të së shtunës të Kongresit Popullor Kombëtar, parlamenti ceremonial i Kinës, në Pekin. Ai zëvendëson kryeministrin në largim Li Keqiang.

63-vjeçari mori votat nga pothuajse të gjithë më shumë se 2900 delegatët që votuan. Konfirmimi i vulës së gomës për pozicionin e Li erdhi një ditë pasi Xi, 69 vjeç, siguroi një mandat të tretë pesëvjeçar si president, duke e vendosur atë që ndoshta të sundojë përjetë dhe duke e konfirmuar atë si udhëheqësin më të fuqishëm kinez që nga Mao Ce Duni.

Li është më i njohur për zbatimin e një bllokimi brutal "zero-COVID" në Shangai pranverën e kaluar si shef partie i qendrës financiare kineze. Duke vepruar kështu, ai dëshmoi besnikërinë e tij ndaj Xi-t përballë protestave dhe ankesave nga banorët për mungesën e aksesit të tyre në ushqim, kujdes mjekësor dhe shërbime bazë.

Li e njohu Xi gjatë mandatit të presidentit të atëhershëm të ardhshëm si kreu i vendlindjes së Li, Zhejiang, një provincë relativisht e pasur juglindore e njohur tani si një central elektrik teknologjik dhe prodhimi.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Matura 2024/ Gjeni këtu rezultatet e provimit të Gjuhës Shqipe e Letërsisë (PDF)

Matura 2024/ Gjeni këtu rezultatet e provimit të Gjuhës Shqipe e Letërsisë (PDF)