Kinë, mbyllet Henan, 600 mijë njerëz të përfshirë në izolim

Kina ka frikë nga një valë e dytë e mundshme e shpërthimit të epidemisë, kësaj here në Henan pasi tre persona u testuan pozitiv në qytetin Jia në kufi me Hubei.

Nga ky zhvillim autoritetet morrënn masa drastike, mbyllën gjithçka. Askush nuk mund të hyjë apo të dalë nga qyteti me 600 mijë banorë. Mund të shkohet në punë por vetëm me leje speciale dhe të gjithë do ti nënshtrohen matjes së temperaturës. Masat janë rregulluar në mënyrë që vetëm një person për familje të jetë në gjendje të dalë për tu furnizuar me ushqime çdo dy ditë. Gjithashtu janë pezulluar aktivitetet tregtare përjashto farmacitë dhe supermarketet.

Hong Kong

Edhe në Hong Kong nga frika e shpërthimit të një vale të re infeksioni, qeveria ka zgjatur dhe shtuar masat shtrënguese edhe për 14 ditë të tjera.

Koreja e Jugut

Numri i infeksioneve të reja ka rënë përsëri nën njëqind në Korenë e Jugut. Autoritetet lokale raportuan se në 24 orët e fundit u identifikuan pozitiv nga koronavirusi 89 persona. Numri i përgjithshëm i infeksioneve në vend është rreth 10 mijë kurse numri i vdekjeve ka shkuar në afro 170. Megjithatë autoritetet shëndetësore të vendit mbeten të kujdesshëm nga frika e shpërthimeve të reja dhe rasteve të importuara.


Lajmi kryesor:

Rritet numri i viktimave, ulen të infektuarit, lajm i mirë për të shëruarit në 24 orët e fundit në Itali! Në botë 1 milion të prekur


I.C./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhej të hiqeshin kufizimet në zonat e kuqe dhe të hapej edhe fundjava?×

Lajmi i fundit

John

Rama thumbon opozitën: Rreziku i virusit është real, jo revolucion imagjinar me karakatinën e teatrit (VIDEO)