Kishte marrë 2 dozat e vaksinës Pfizer, rezulton përsëri me COVID-19 kongresmeni amerikan

Kishte marrë 2 dozat e vaksinës Pfizer, rezulton përsëri me COVID-19 kongresmeni amerikan

Vaksina anti-COVID, Pfizer

SHBA- Kongresmeni amerikan, Stephen Lynch ka rezultuar pozitiv me COVID-19 edhe pse kishte bërë dy dozat e vaksinës Pfizer kundër virusit.

Lynch kreu testin përsëri pasi një anëtarë i zyrës së tij në Boston kishte rezultuar pozitiv, siç ka konfirmuar edhe zëdhënësja e tij Molly Rose Tarpey.

”Lynch, i cili synon të votojë me prokurë në Kongres javën e ardhshme, mori dozën e tij të dytë të Pfizerit dhe u testua negativ për sëmundjen, para se Biden të betohej më 20 janar”, tha Tarpey.

Sipas Pfizer, duhen 7 ditë që doza e dytë e vaksinës të japë efektin e duhur, Lynch ka rezultuar përsëri me COVID-19, 9 ditë pasi e mori atë.

Vaksina Pfizer, konsiderohet 95% efektive, megjithatë ende nuk është testuar kundër varianteve të reja të COVID-19. Sipas deklaratave nga zyra e Lynch, ai nuk ka shfaqur simptoma të koronavirusit.

Ky është një rast i rrallë i infektimit edhe pas marrjes së dozës së dytë të vaksinës. Kujtojmë se në vendin tonë mjeku Pëllumb Pipero rezultoi pozitiv me COVID pas marrjes së dozës së parë të koronavirusit. Por sipas mjekëve, kjo është mëse normale duke deklaruar se trupi i njeriut krijon mbrojtjen ndaj koronavirusit brenda 30 ditëve të marrjes së dy dozave të vaksinave.

J.GJ./E.M./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Gabim: 31/01/2021 15:46

  Si vaksina e pare ashtu dhe e duta duhet nje periudhe kohe 15 dite. Brenda ketyre diteve mund te infektohesh, investigoni me mire para se te nxirni tematikat!!!

  Përgjigju
 • Turi: 31/01/2021 15:08

  Hahahah si ka mundesi vaksina Amerikane iku per lesh ? Ata shajne vaksinen Ruse kurse ajo e tyrja doli huq

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve