Kjo është koha ideale kur duhet të konsumoni kafen

Një filxhan kafe është një nxitje thelbësore e energjisë për shumë person që zgjohen herët. Të paktën kjo është ajo që ata mendojnë. Trupi prodhon një hormon të quajtur kortizol, i cili ndryshe cilësohet si 'hormon stresi', pasi ndikon në rritjen e frikës dhe stresit.

Prodhimi i këtij hormoni është shumë i lartë në mëngjes  dhe kafeina ndërhyn në këtë proces. Trupi më pas krijon në pak nga ky hormon.

Çfarë duhet të bëni:

Ulni konsumimin e sasisë së kafes

Nëse dëshironi një filxhan me kafe në mëngjes, pijeni 3 orë pasi të jeni zgjuar.

A.P./Shqiptarja.com
Komento